Büyükgöz, Tarhan'ı yalanladı

Hünkar Çayırı’nın yapılaşmaya açıldığını iddia eden ve bununla ilgili yazılı bir basın açıklaması yapan CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’a cevap gecikmedi. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Tarhan’ı yalanladı.

Büyükgöz, Tarhan'ı yalanladı
21 Kasım 2019 - 10:07

Gebze Belediyesi Başkanlık Makamından, ‘Hünkâr Çayırı Ranta Açılıyor’ şeklinde yapılan asılsız iddialara ilişkin açıklama geldi. CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan’ın bir ulusal basın yayın organına yaptığı, Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yer olan Hünkâr Çayırı’nın imara açıldığı şeklindeki söylemlerinin gerçekle bağdaşmadığını dile getiren Gebze Belediyesi Başkanlık Makamı’ndan yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İlçemiz sınırları içerisinde yer alan; ülkemiz, ilimiz ve ilçemiz için tarihi, kültürel öneme sahip olan, çağ kapatıp yeni bir çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han’ın da vefat ettiği Hünkar Çayırı’nın, ‘ranta’ açıldığı şeklindeki mesnetsiz ve ispata muhtaç açıklamalar gerçekle bağdaşmamaktadır.  

KASITLI BİR ALGI YARATMA GİRİŞİMİ
Kamuoyunu, tarihi değere sahip bölgeye ilişkin yanıltmak kastıyla yapılan açıklamada yer alan fotoğraftaki inşaat çalışmalarının Hünkar Çayırı bölgesiyle bir ilişkisi olmadığı gibi, söz konusu inşa çalışmaları sit alanı dışarısında ve İstanbul ili sınırları dâhilindedir. Tarihi çeşme, köprü, namazgah ve otağ alanının oluşturduğu tarihi doku alanını kapsayan Hünkar Çayırı alanının dışında kalan bölge içerisindeki yapılan inşaat çalışmalarını, ‘Hünkar Çayırı ranta açılıyor’ şeklinde lanse ederek, kasıtlı bir algı yaratma girişimi, kamuoyu vicdanını yaralamaktadır.

O İNŞAAT HÜNKÂR ÇAYIRI BÖLGESİNDE DEĞİL
İddiaların asılsız olduğu bahsiyle söz konusu Hünkâr Çayırı’nda; tarihi mirasa sahip çıkacak şekilde düzenlenecek bir Panoramik Müze ve Rekreatif kullanımı içeren proje anlayışı, Kocaeli Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyemiz tarafından hayata geçirilerek, bölge halkımızın hizmetine sunulacaktır. Sonuç olarak; şuan yapılan tüm çalışmalar İstanbul ili sınırlarında olup Hünkâr Çayırı ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum