• Reklam
Reklam
Reklam

Büyükşehir'den Gebze'ye 2020 yılında önemli projeler

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Gebze bölgesinde ulaşımın daha konforlu ve modern bir şekilde yapılması için 2020 yılında dev ulaşım projelerine imza attı.

Büyükşehir'den Gebze'ye 2020 yılında önemli projeler
17 Ocak 2021 - 15:24
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı tarafından Kocaeli’nin tüm ilçelerinde ulaşımın daha konforlu ve modern bir şekilde yapılması için 2020 yılında da önemli çalışmalar hayata geçirdi. Büyükşehir Belediyesi, ‘yol medeniyettir’ ilkesiyle kent genelinde hayata geçirdiği kavşak, tünel, köprü, üst geçit projeleriyle, gerek araçlara gerekse yayalara sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaşım imkanı sağladı. 2020 yılında dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de etkisini gösteren COVİD-19 pandemisinin hayatı olumsuz etkilemesiyle sokağa çıkma kısıtlamaları yaşandı. Büyükşehir Belediyesi hayatı olumsuz etkileyen koşullara rağmen aksama olmadan dev projeleri hayata geçirdi. Kocaelilerin hayatını kolaylaştıracak, şehirlerarası, uluslararası yolcu ve lojistik taşımacılığının önemli güzergâhlarından biri olan ilimizde transit yollar ve TEM bağlantı yollarıyla trafik sıkışıklığına çözüm getirecek projeler yapıldı.

DİLOVASI EYNERCE KAVŞAĞI BAĞLANTISI
D-100 Karayolu üzerinde yer alan Eynerce Kavşağı’ndan Dilovası’na giriş çıkış yapacak araçlara nefes aldıran projede, Eynerce Kavşağı’nın kuzey tarafında dönel kavşak ve yeni bir menfez inşa edildi. İnşa edilen dönel kavşak ile yan yol olarak kullanılacak Yavuz Sultan Selim Caddesi birbirine bağlandı. D-100 karayolundan Dilovası ilçesi merkezine girişler diğer yollardan dolaylı olarak sağlanıyordu. Bu sorun ortadan kaldırılarak ilçe merkezine ulaşım Eynerce Kavşağı’nın kuzey tarafına inşa edilen dönel kavşak ile çözüldü.

ÇAYIROVA VE TUZLAYA BAĞLANTI
Çayırova ve Tuzla’yı birbirine bağlayan köprü ve bağlantı yollarının tamamlanmasıyla bölge halkı rahat bir nefes aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan proje ile trafik akışı hızlandırılırken ulaşıma büyük kolaylık sağlandı.  Şekerpınar bağlantı yoluna ulaşabilen Şifa Mahallesi sakinleri, buradan Çayırova ve İzmit şehir merkezlerine ulaşım sağlıyordu. Yeni projeyle E-80’e bağlantı sağlanarak hem doğu-batı hem de kuzey güney yönlü ulaşım gerçekleştirilebiliyor. Mahallede yer alan tır parkının güney kısmına yapılan geçiş köprüsü ve bağlantı yolları Şifa Mahallesi ile Çayırova Yeni Mahallesi’nin ulaşımlarını rahatlattı.

2021’DE DEVAM EDEN PROJELER
2020 yılında tamamlanan dev projelerin yanı sıra 2020 yılında başlanarak 2021 yılında yapımına devam edilen projeler de tüm hızıyla sürüyor. Gebze, TEM otoyolu köprüleri bağlantı yolları 1.  etabı, Karamürsel Kent Meydanı Köprülü Kavşağı, Kocaeli Kongre Merkezi ve Eğitim Kampüsü Tramvay İstasyonları Yaya Üst Geçit Köprüsü, Kuruçeşme Tramvay Hattı, Kartepe Teleferik Projesi 2021 yılında tamamlanması planlanan dev projeler arasında yer alıyor.

GEBZE’DE TRAFİĞE ÇARE BULMAK İÇİN
Büyükşehir Belediyesi’nin Karayolları Genel Müdürlüğü ile ortaklaşa hayata geçirdiği proje kapsamında TEM Otoyolu’na kuzey ve güneyde paralel tek yönlü sürekli, yan yollar yapılıyor.  Proje kapsamında menfez, kavşak kolları ve 13 kilometre yan yol inşa ediliyor. Bölgede ulaşım ağını büyük ölçüde rahatlatacak proje kapsamında Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 4 yeni köprü inşa edilecek. Kirazpınar Mahallesi ile Sultan Orhan, İnönü ve Arapçeşme Mahalleleri arasındaki otoyol mevkisinde mevcutta 3 şerit olarak hizmet veren Tembelova ve Kirazpınar Köprüleri dört şeritli olacak şekilde yıkılarak yeniden yapılacak. Yine proje kapsamında Tembelova Köprüsü’nün batısına 3, Kirazpınar Köprüsü’nün doğusuna 3 şeride sahip yeni iki köprü inşa edilecek.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum