Reklam
Reklam

Büyükşehir'in su deposu inşası devam ediyor

Gebze’nin sanayi bölgelerinden olan Balçık Mahallesi’nin, kesintisiz içme suyu ihtiyacını karşılamak için yapılan 5 bin metreküp kapasiteli içme suyu deposunun inşa çalışmaları sürüyor.

Büyükşehir'in su deposu inşası devam ediyor
16 Mayıs 2021 - 14:50
Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucunda suyun önemi ile birlikte korunması ve depolanması her geçen gün büyük önem arz ediyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü de, sanayi ile birlikte nüfusu sürekli artan Kocaeli’nin su ihtiyacını depolamak için, 2021 yılı yatırım programı kapsamında, birçok ilçede 50’yi aşkın yeni su deposu inşa ediyor.
 
KAPASİTE OLARAK EN BÜYÜĞÜ
Bu depolardan birisi de Gebze’deki sanayi bölgelerinden olan Balçık Mahallesi’nde yapılıyor. “Gebze, Dilovası ve Körfez İlçeleri Muhtelif İçme suyu Depo İnşaatı” projesi kapsamında yapılacak 11 adet çeşitli büyüklükteki deponun, kapasite olarak en büyüğü olan 5 bin metreküp kapasiteli Balçık deposunun, inşa çalışmaları sürüyor. İSU Denizli İçme suyu Arıtma Tesisi yanında inşa edilen deponun, kazı ve hafriyat çalışmaları ardından taban betonu atıldı.
 
11 DEPO İNŞA EDİLECEK
İhale kapsamında Gebze, Dilovası ve Körfez ilçelerinde 11 adet yeni depo inşa edilecek. Gebze Balçık’ta 5 bin metreküpün ardından Cumaköy’ de 500 metreküp, Denizli’de 500 metreküp ve Elbizli’ de 100 metreküp, Dilovası Tepecik’te 500 metreküp, Körfez Kalburcu Merkezde 100 metreküp, Kalburcu Bektaş’ta 100 metreküp, Alihocalar’da 100 metreküp, Kırcaali, Kozluca ve Naipköy’de 50’şer metreküp yeni betonarme depolar inşa edilecek. Yeni depoların bağlantı çalışmaları kapsamında üç ilçede toplam 6.2 kilometre uzunluğunda içme suyu bağlantı çalışması da yapılacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum