Çakmak'tan provokasyon eleştirilerine yanıt

CHP’nin Cuma günü Gebze Meclisi’nde yaptığı konuşmasından ötürü eleştirdiği isim olan AK Parti Gebze ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi, aynı zamanda KBB Başkanvekili Yaşar Çakmak, yaşanan tartışmalara ilişkin olarak Yenigün Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu. Konuşmalarının asla provakatif olmadığını dile getiren Çakmak, “AK Parti olarak sorumluluğumuzun bilincindeyiz” dedi.

Çakmak'tan provokasyon eleştirilerine yanıt
19 Ekim 2020 - 09:13

Gebze Belediye Meclisi’nin Cuma günü gerçekleşen Ekim ayı ikinci oturum toplantısında çıkan tartışmanın yankıları sürüyor. CHP Gebze Belediye Meclis Üyesi Saide Arslan Çalışkan’ın performans programına yaptığı eleştirilerin ardından söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, “Planda bir aksaklık yok” diyerek Çalışkan’ın sözlerine yanıt vermişti. CHP grubunun kendisi hakkında ‘Sıkça provakatif davranıyor’ yorumlarına üzüldüğünü belirterek gazetemize içini döken Çakmak, bu söylemlerin yersiz olduğunu belirtti.

“GEBZE MECLİSİ’NDE İKİ KEZ KONUŞTUM”
Çakmak, Yenigün’e yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Gebze Belediyesi Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı sıfatıyla meclisteki konuşmamdan dolayı CHP’lilerin ‘Sıkça provakatif davranıyor’ yorumları doğru değildir. Buna cevap vermek ve açıklama yapmak durumundayım. Seçildiğimden bu yana Gebze meclis kürsüsünde sadece iki defa konuştum. Birisi geçen yılın kesin hesap görüşmelerinde, diğeri de cuma günkü 2021 bütçesi ve performans programı üzerineydi. İfade ettikleri gibi sıkça konuşmuyorum. Ayrıca konuşmalarımda asla provakatif değildir. 

“O KELİMEYİ BİLİNÇLİ SEÇİYORLAR”
Mecliste göreve başladığımızdan bu yana muhalefet, sadece biz konuşalım, eleştirelim, şov yapalım AK Parti meclis üyeleri sessizce bu durumu kabullensinler mantığındalar. Kendine güvenen, açıklama yapan, izah eden, anlatan bir durum galiba hoşlarına gitmiyor. Bunu bastırmak ve bu vesile ile basında yer bulmak için ‘provakatif’ kelimesini bilinçli seçiyor ve haksızlık yapıyorlar. 

“BİZ MEMUR DEĞİL, SİYASETÇİYİZ”
Bana ‘kürsüde siyaset yapma’ diyorlar. Biz siyasetçiyiz, memur değiliz ki. Siyaseti biz yapmayacaksak kim yapacak? Kendilerinin yaptığı nedir? Kaldı ki mecliste yaptığım konuşmam video kayıtlıdır. Tamamına yakını 2021 yılı bütçesi ve performans programının açıklaması ve muhalefetin eleştirilerine cevap mahiyetindedir. Performans programına eklenmesini istedikleri önerileri vardı. Detaylıca inceledik. Komisyonda kendileri ile birlikte değerlendirdik. 

“KİMSEYE HAKARET ETMEDİM”
Şuan için tamamlanmış rapora eklemeye uygun bulmadık. Israrları üzerine; ‘CHP’nin yönetime geleceğinize ihtimal veremiyorum. Ama siz seçilir gelirseniz rapora arzu ettiğiniz gibi yazar yönetirsiniz?’ dememiz CHP’li arkadaşları üzmüş. Tahminimi belirttim. Kimseye hakaret etmedim. Seçimi kazanana saygı gösteririz. Nitekim İstanbul’u ve İzmit’i CHP kazandı. Günün sonunda seçmen şehri yönetme görev ve sorumluluğunu da bize verdi. Bu sorumluluğumuzu ifa ederken olumlu önerilere, fikirlere, yapıcı eleştirilere her daim tabi ki açığız. Ama uygun görmediklerimizi de uygulamak zorunda değiliz.

“İSTEDİKLERİ BELGELER VERİLİYOR”
Muhalefetteki arkadaşların komisyonlarda görev yapan kendi temsilcilerine de saygıları olmalı. Plan bütçe komisyonunda CHP’li bir arkadaşımız mutlaka oluyor. Tüm konularda bilgilendiriliyor, soruları cevaplandırılıyor, İstediği belgeler kendisine veriliyor. CHP’li meclis üyesi bir arkadaşımız için; plan bütçe komisyonunda resmi bir üyeliği bulunmamasına rağmen toplantıya katılıp müzakere ve görüşlerini bildirme talebini kabul ettik, soruları ve önerileri vardı, detaylı görüştük. Komisyonda görüştüğümüz, konuştuğumuz konuları yeniden mecliste gündeme getirdi. Bizde cevaplarını aynı kürsüden verdik. Bunda kızacak ne var? Hakaret ve saygısızlık etmeden, samimi ve açık iletişimle, etraflıca konuşarak konularımızı çözebileceğimize inanıyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları