Çalışan kadınlara öneriler

Türkiye’de çalışan kadın sayısı geçmişe nazaran artış gösteriyor. Ancak kadınlar çalışmaya başlayınca evdeki sorumlulukları azalmıyor. Bu yorucu ve yoğun tempoyla mücadele eden kadınlara altın değerinde önerilerimiz var.

Çalışan kadınlara öneriler
16 Ekim 2019 - 09:32

Hem işte hem de evde yükleri artan kadınlar “yetişememe” endişesi ile depresyona yatkın hale geliyor. Çalışan kadınlar, hala evin ve çocukların asıl sorumlusu olarak görülüyor. Üstlendikleri roller ve iş yaşamındaki yüksek beklenti, kadınları “yetersizlik” ve  “yetişememe” gibi sıkıntılar yaşamaya sürüklüyor. Kadınlar, özellikle çevresinden yeterli destek alamıyorsa, bu zorlayıcı hislerle baş edemediği durumlar oluşabiliyor. Baş edememe hissi uzun sürdüğünde ve gündelik yaşamı aksattığında depresyon gündeme gelebiliyor.  

ÇALIŞAN KADINLARIN ZORLUKLARI
Eşit olmayan çalışma koşulları, kadınları iş yaşamında zorlayan önemli konulardan biri. Maaş, sosyal hak düzenlemeleri ve terfilerde, kadınlar hala “cam tavan” olarak da adlandırılan bir kısıtlamaya maruz kalabiliyor. Hem evdeki rollerini yerine getirmeye çalışan, hem de iş yaşamında haksız bir muameleye maruz kalan kadınlar, oldukça zorlayıcı bir süreç yaşayabiliyor. İş yaşamında ve evde yaşanan zorlu süreçler, çalışan kadınları depresyona yatkın hale getiriyor.  

KADINLAR KENDİLERİNE VAKİT AYIRMALI
Kadınların ağırlaşan sorumlulukları paylaşabilmesi gerekiyor. Aşırı derecede ağırlaşan sorumluluklar ve iş yüküne karşı kadınların, iş yerinde iş arkadaşlarından evde öncelikle eşleri ve diğer aile bireylerinden destek alma konusunda çekingen davranmaması gerekiyor. İş ve ev yaşamı arasında denge kurmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Sıkça karşılaşılan problem; çalışan kadınların, işe yoğunlaşarak evi ihmal etme ya da tam tersi bir düşünceye kapılarak suçluluk duygusuna kapılmaları oluyor. Mükemmeliyetçi bir kişilik yapısına sahip olan kadınlar, bu hisleri erkeklere göre daha yoğun yaşıyor. Stresli çalışma koşullarıyla baş etmek için, kadınların mümkün olduğunca kendine zaman ayırması gerekiyor. Günde 1 saat de olabilir, haftada 1-2 gün de. Ama o sürede, kadının kendine iyi gelen şeyleri yapabilmesi, bedenini ve ruhunu besleyebilmesi, bir anlamda kendini şarj edebilmesi önem taşıyor.  


BEKLENTİLERİNİ YÜKSEK TUTMASIN
Yaşamımızdaki görevlerimizi, rollerimizi, sorumluluklarımızı ne kadar yerine getirebiliyorsak, kendimizi o kadar kontrolde hissediyoruz. Üzerinde durulması gereken bir diğer nokta da, kendimizden gerçekçi beklentilerimiz olması. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum