Çetinkaya, suda doğumu anlattı

Kendi alanında Türkiye’nin en başarılı cerrahları arasında gösterilen Gebzeli Op. Dr. Burcu Çetinkaya, suda doğum ile ilgili temel bilgiler verdi. Çetinkaya, suda doğumun teknik ve bilimsel yönleriyle annelere sunulmuş alternatif doğum şekli olduğunu söyledi.

Çetinkaya, suda doğumu anlattı
26 Kasım 2019 - 09:38 - Güncelleme: 26 Kasım 2019 - 09:40

Akademik hayatına Okan Üniversitesi Hastanesi’nde Öğretim Görevlisi olarak sürdüren Burcu Çetinkaya, Gebzeli kadınları bilgilendirmeye devam ediyor. Çetinkaya son makalesinde suda doğumu anlattı. Çetinkaya şu bilgileri verdi, “Suda doğum 1980 yılından sonra teknik ve bilimsel yönleriyle annelere sunulmuş alternatif doğum şeklidir. Birçok ülkede yaygın bir şekilde yapılmaktadır. Türkiye’de de son yıllarda giderek yaygınlaşarak uygulanmaya başlanmıştır. Su dolu 37 derecede özel bir küvette, anne adayının doğum sürecinin en aktif ve ağrılı dönemlerini geçirip, sonra da doğumun suyun içinde gerçekleşmesi, bebeğin önce suya doğup sonra dışarı çıkarılarak anne kucağına verilmesi şeklinde olur.

SUDA DOĞUMUN FAYDALARI NELERDİR?
Su kişiye esneklik, rahatlama  sağlar. Doğumu hızlandırır. Ağrıyı önemli ölçüde azaltır. İlaçlara olan gereksinimi azaltır. Doğum yırtıkları ve dikiş ihtiyacı azalır. Sezeryan olasılığı azalır. Annenin bebeğiyle tentene teması rahatça sağlanır. Rahim içinde su dolu bir kesecikte yer alan bebek, benzer sıcaklıkta su ile dolu bir havuzun içinde doğduğundan daha az ağlar ve daha sakin olur.

SUDA DOĞUMUN RİSKLERİ NELERDİR?
Suda doğumun anne ve bebek için kanıtlanmış bir zararı bulunmamaktadır. Annenin dışkı ve idrarının suya karışması nedeniyle oluşan infeksiyon riski karada doğan bebeklerden daha fazla değildir. Bebek anne karnında ve doğum sırasında solunum hareketlerini durdurduğu için ve akciğerleri tümüyle sıvı ile dolu olduğu için, suda boğulma gibi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Sadece annenin son anda ıkınma refleksi ile kordon kopmaları yaşanabilir. Bunun için kontrollü çıkış sağlanmalıdır.

KİMLER SUDA DOĞUM YAPAMAZ?
Suda doğum yöntemi uygulanmadan önce, anne adayı ve bebek gerekli sağlık kontrollerinden geçirilir. Normal doğuma engel bir durum olanlar, makat geliş ve prematüre bebekler, ikizler, mekonyumlu ( anne karnında kaka yapan) bebek, suları gelen gebeler, genital infeksiyonu olanlar, bebek kalp atımlarında düşme olduğu durumlar, iri bebekler, annede yüksek ateş, yüksek tansiyon, şeker hastalığı gibi durumlarda suda doğum yapılmamalıdır. Diğer riskleri ise muayene sonrası aile ve hekimle birlikte karar verilmektedir. Suda doğumun tam donanımlı suda doğum ünitesine sahip hastanelerde, deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi büyük önem taşır. Suda doğum gebelerin güvenle tercih edebileceği doğum şekillerinden biridir.”

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum