"Cevaplarsanız krizin boyutu mu ortaya çıkacak?"

CHP PM Üyesi Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, kamu işleri yürüten firmaların tasfiye taleplerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığınca cevaplanması istediği sorulara beklemediği bir yanıt aldı.

"Cevaplarsanız krizin boyutu mu ortaya çıkacak?"
11 Ekim 2019 - 09:50

Yaşanan ekonomik kriz ve ani değişen kur nedeni ile kamu işleri alan firmaların ilerleyen zamanda işin başlangıcında uygun gördükleri maliyetleri karşılayamadığını belirten Akar, yaşanan bu sıkıntılar sonrası kamu işleri için firmalara tasfiye hakkı tanındığını konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan görüş istendiğini söyledi. 18 Mart 2019 tarihine kadar yapılan başvuruların akıbetine ilişkin Akar’ın cevaplarını istediği sorular şöyle;

“GÖRÜŞ İSTENMİŞTİR”
“Yaklaşık 1 yıldır ani yükselen kur nedeni ile kamu da görevli birçok müteahhit sıkıntılı duruma düşmüş işe başlama sürecinde uygun gördükleri maliyetler daha sonrasında firmaları zorlamıştır. Yaşanan bu sıkıntılar sonrası kamu işleri için firmalara tasfiye hakkı verilmiş konuya ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığından görüş istenmiştir. 18 Mart 2019 tarihine kadar yapılabilen başvurular sonrasında;

“HANGİ FİRMALAR BAŞVURDU?”
Hazine ve Maliye Bakanlığına kamu işlerini yürüten kaç firma başvuru yapmıştır? Bu başvuruların kaçına olumlu kaçına olumsuz görüş bildirilmiştir? Seçim bölgem Kocaeli ilinde tasfiye başvuru yapan firmalar hangileridir? Bu firmaların hangilerine tasfiye hakkı tanınmıştır? Tasfiye hakkı verilmeyen bu firmalardan konkordato ilan eden firmalar var mıdır? Bu firmalar hangileridir? Tasfiye için başvuran şirketlerin firmaların kümülatif toplam proje tutarları ne kadardır?

ESENLİKLER DİLEDİ
Sorulara ilişkin cevap veren Hazine ve Maliye Bakanlığı, “Başvuruların kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan ve görevleri gereği bulunması gereken bilgi  ve belgelere ilişkin olmadır. Kurum ve kuruluşlar, ayrı ve özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler. Şeffaf hizmet anlayışı çerçevesinde belirttiğiniz konu ve sorunlar hakkında talepleriniz olduğunda kurumla rahatlıkla iletişime geçebileceğinizi belirtir, hayatınızda başarılar ve esenlikler dileriz” dedi.

“NEYİ SAKLIYORSUNUZ”
Cevaba ilişkin açıklama yapan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, “Milletvekili olarak denetleme görevimiz bulunuyor. Ancak Meclis öyle bir işlevsiz hale getiriliyor ki 80 milyon adına sormuş olduğumuz sorular cevaplanmıyor. Erdoğan’a sorarsanız devrim yaptık şeffaf olduk, vatandaş her sorusuna cevap alacak diyor ancak kurumdan gelen cevap ortadadır. Neyi saklıyorsunuz, cevaplarsanız millet neleri öğrenecek. Krizin boyutu mu ortaya çıkacak?” diyerek tepki gösterdi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum