Reklam
Reklam

CHP'li Tarhan, o işareti bakanlığa sordu

CHP Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, 2020 yılı Milli Piyango çekilişinde kameralara yansıyan yetkililerin tavrını eleştirdi.

CHP'li Tarhan, o işareti bakanlığa sordu
05 Ocak 2020 - 16:16 - Güncelleme: 05 Ocak 2020 - 16:46

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Tahsin Tarhan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın cevaplaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. CHP'li Tarhan bakanlığa, “2020 yılbaşı çekilişi sırasında sus işareti yaparak birbirlerini uyaran noterlerin Milli Piyango Genel Müdürlüğü'nde çalışan akrabası var mıdır? Bahsi geçen kişilere ya da 2. dereceye kadar yakınlarına 2020 yılı Milli Piyango biletlerinden ikramiye isabet etmiş midir? İkramiye isabet ettiyse tutarları ne kadardır? Henüz rakamlar çekilmemişken büyük ikramiye isabet eden numaraların televizyonda alt yazıyla verilmesinin sebebi nedir? Konu araştırılmış mıdır?”  sorularını iletti ve konu hakkında yaptığı açıklamada, “Göz göre göre kamu vicdanını yaralıyorlar” dedi.

“BU İŞİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Tarhan ayrıca, “Milyonlarca vatandaşın parası ve umudu üzerinden yapılan çekilişte yetkililerin tavrı, Milli Piyangoya olan güveni bir kez daha sarsmıştır. Defalarca dile getirdik. Meclise araştırma önergesi verdik. Milli Piyango’da şeffaflığını kaybeden, kamu vicdanını yaralayan işlere imza atılıyor. Gelin, bu duruma dur deyin; vatandaşın vicdanıyla ve umutlarıyla oynamayın dedik. 2020 yılı çekilişinde yine milyonlarca kişinin güvenini sarsan olaylara imza attılar. Bakanlık sorduğumuz sorulara ne cevap verecek merakla bekliyoruz. Herkes bilmelidir ki sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız” dedi.

“MİLYONLARCA GENCİN VEBALİ KİMİN ÜZERİNDE?”
Tarhan, “AKP iktidarlarının 18 sene sonunda memleketi getirdiği noktada en acı veren olay ise artık kimsenin hiçbir kuruma güveni kalmadı. Milyonlarca gencin hayatını ve geleceğini şekillendirecek sınavlarda kopya çekildiği ortaya çıktı. İşin daha vahimi bizler zamanında bunları dile getirdiğimizde devletin en yetkili kişileri bu sınavlara kefil olmuş, asla bu tarz konular söz konusu değildir diye açıklamalar yapmışlardı. Şimdi milyonlarca gencin vebali kimin üzerinde” diye sordu.

“OLUMSUZ TABLOLARLA KARŞILAŞIYORUZ”
CHP’li Tahsin Tarhan açıklamalarının sonunda, “2020 yılını ülkedeki en temel duygu olan adalet duygusunu yeniden tesis etmek için kullanmak gerektiğini düşünüyorum. Ülkemizin ne yazık ki her alanında olumsuz tablolarla karşılaşıyoruz. İşte bahsettiğimiz gibi vatandaş Milli Piyango alıyor şaibe var. Öğrenci çalışıp sınava giriyor kopya var. Bir şekilde gerekli eğitimi alıp başarı gösterip liyakat sahibi oluyor onda da torpil var. Türkiye’yi akrabaya makam tahsis etme cennetine çevirdiler” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum