Reklam
Reklam

DEVA Gebze'den o habere ilişkin açıklama

Dün Gebze'de kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na bazı siyasi partilerin ilçe başkanlarının katılmadığı gözlemlenmişti. Tören alanında temsilcisi bulunmayan DEVA Gebze'den ise konuya ilişkin açıklama geldi. DEVA Partisi Gebze İlçe Başkanı Kemal Memiş, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Kaymakamlık makamınca bize yapılan sınırlama ve sokağa çıkma yasağının da olması nedeniyle bayram törenine katılımımız engellenmiş bulunmaktadır" dedi.

DEVA Gebze'den o habere ilişkin açıklama
24 Nisan 2021 - 10:56
Gebze'de gerçekleştirilen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamalarında sadece CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural ve İYİ Parti Gebze İlçe Başkanı Av. Burak Uluköylü'nün yer alması dikkat çekmişti. Gazetemiz tarafından yapılan, "O ilçe başkanları 23 Nisan törenine katılmadı" başlıklı habere ilişkin açıklamalarda bulunan ve törende yer almayan ilçe başkanlarından olan DEVA Partisi Gebze İlçe Başkanı Av. Kemal Memiş, programa neden katılmadıklarını açıkladı. Memiş, konu hakkında şunları dile getirdi; "Bundan tam 101 yıl önce, zor günlerde, savaş şartlarında, her biri kendi şehrinden gelen; kimliğiyle, fikirleriyle, yöresini temsil eden mebuslar millet egemenliğini, ulusal egemenliği amasız, fakatsız yaşattılar. Savaşın ortasında, güvenlik kaygılarının en yüksek olduğu dönemde, bir istiklal mücadelesinin verildiği dönemde dahi bu Meclisin çatısının altındaki özgür tartışma ortamını hiç bir zaman terletmediler. Biz, bugün ülkemizde maalesef bu seviyeyi dahi göremiyoruz. Biz; konuşan, hakkını arayan düşüncesini ifade eden, soru soran bir Türkiye istiyoruz.

"MECLİS DIŞINDAKİ PARTİLERİ
PROTOKOLE ALMIYORUZ DEDİLER"

Biz, çocuklarımızın yüzüne bakabilmek için, millet egemenliğini yeniden tesis etmek için çalışıyoruz.  Biz, çocuklarımıza insan haklarının güvence altına alındığı, özgürlükçü, adil, laik ve demokratik bir Türkiye'yi miras bırakmak istiyoruz. ‘Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir'. Millet egemenliğinin üstünde; hiç bir kişi, zümre, sınıf , imtiyaz sahibi görmüyor ve kabul etmiyoruz  Milli egemenlik bize, demokratik cumhuriyeti teslim eden atalarımızın mirası, çocuklarımızın emanetidir.  Bu vesile ile Demokrasi ve Atılım Partisi Gebze İlçe Başkanlığı olarak; 23 Nisan törenlerine katılmak için 22 Nisan günü, İlçe Tanıtım ve Halkla İlişkiler Birim Başkanlığımız vasıtayla Gebze İlçe Kaymakamlığı ile irtibat kurduk. Törene katılarak, tören mahaline çelenk sunmak istediğimizi bildirdik. Kaymakamlık Özel Kalem Müdürlüğü Kaymakam beyle görüşüp dönüş yapacaklarını ifade ettiler. Akabinde tarafımıza yapılan geri dönüşte de, pandemi nedeniyle tören katılımlarını düşük tuttuklarını ve bu nedenle “mecliste grubu olan siyasi partiler dışında kalan partileri protokole almadıklarını” bildirdiler. 

"SINIRLI DEĞİL ONLARCA
KİŞİYLE KUTLAMA YAPMIŞ"

Ancak, basına yansıyan haber ve fotoğraflardan gördük ki; pandemi gerekçesi ile “sınırlama” getirdiğini iddia eden Kaymakamlık, onlarca kişi ile 23 Nisan kutlaması yapmış. Niyet ne olursa olsun, kaymakamlık makamınca  bize yapılan bu sınırlama ve sokağa çıkma yasağının da olması nedeniyle bayram törenine katılımımız engellenmiş bulunmaktadır. Malumunuz olduğu üzere, aynı zamanda “Ulusal Egemenlik Bayramı” olan ve millet egemenliğinin sembolü niteliğindeki bu milli bayramımızı kutlama hakkı özellikle, “demokratik hayatımızın vazgeçilmez kurumlarından olan siyasi partilere aittir”. Atanmış makamların “millet egemenliği üzerinde” bir makammış gibi, “ Ulusal Egemenlik Bayramı protokolüne” dahi kota koyması, sınırlama kriterleri oluşturması Merkezi hükümetin “nerelere savrulduğunun”bariz bir örneğini oluşturmaktadır.

"BU TÜR TAVIRLARI MİLLETİMİZE ŞİKAYET EDECEĞİZ"
Kamu otoritelerinin, siyasi partilere bu şekilde sınırlama koyarak, siyasi partiler arasında ayırım yapmasını asla kabul etmiyoruz. Kaymakamlık kamu hizmetlerinin yürütümünde “hukuka uygunluk, eşitlik“ ilkelerini şeffaf, adil bir şekilde uygulamak zorunda. Bundan sonra anayasal ilkeleri, hukuku çiğneyen bütün uygulama ve yanlışların karşısında duracağımızı ve bu tür tavırları bundan sonra milletimize şikayet edeceğimizi belirtmek istiyoruz. İlçemizdeki bütün siyasi parti teşkilatlarının da bu konularda duyarlı olması, işbirliği ve güçbirliği içinde hareket etmesi, millet egemenliğine sahip çıkması, demokratik cumhuriyet değerlerinin gereği, Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklarımıza armağan ettiği, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının ruhudur. Demokrasi ve Atılım Partisi olarak bu ruha sahip çıkacak, keyfi uygulamalara karşı susmayacağız."

YORUMLAR

  • 1 Yorum