"Devletimiz, esnafa nefes alma şansı vermeli"

Gebze Bakkallar, Bayiler ve Büfeciler Esnaf Odası Başkanı Secaattin Aydın, bakkal esnafının sorunlarının çözülmesi gerektiğine dikkat çekti. Aydın ayrıca, sigarada kara paket uygulamasının getireceği zararlardan üyelerinin en az zararla etkilenmesi için yetkili mercilere tavsiyelerde bulundu.

"Devletimiz, esnafa nefes alma şansı vermeli"
05 Aralık 2019 - 15:14 - Güncelleme: 05 Aralık 2019 - 15:37

5 Aralık 2019 Tarihi itibariyle sigaralarda kara paket uygulamasına geçileceğini belirten Aydın, “5 Aralık 2019 ile 5 Ocak 2020 tarihleri arasında sigaralar, şu anki ambalajlarıyla son kez raflarda yerlerini alacak. 5 Ocak’tan itibaren raflarda eski ambalajlı ürünlerin sergilenmesi durumunda o işyerine ceza uygulaması yapılacak. Bu sebeple esnafımız ürün stoğunu bu durumu göz önüne alarak yapmalı. Son tarihe kadar satamayacağını düşündüğü ürünleri almamalı, kontrollü satın alma yapmalılar” dedi. Öte yandan son dönemlerde, sigaraya yapılan zamların, tüketicileri makarona yönelttiğini belirten Secaattin Aydın, özellikle dürüst esnaf için bunun büyük bir sorun haline geldiğini belirtti.

"YÜZDE 0'A KADAR MÜCADELE VERİLMELİ"
Yapılacak düzenlemeyle küçük esnafın korunması gerektiği belirten Aydın, “Kaçak sigara ticareti esnafımız için büyük bir sorun oluyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı gibi, kaçak sigara ticareti yüzde 20’lerden yüzde 1,5 seviyelerine kadar geriledi. Buna rağmen bu oran yeterli değil, yüzde 0 rakamını görünceye kadar bu uğurda mücadele verilmeli. Kaçak sigara ve makaron ülkemizin 81 ilinde, vergisiz bir şekilde satılıyor bu da ülkemizin 10 Milyar Türk Lirası vergi kaybına neden oluyor. Bunun yanında bu durum, ülke genelindeki 150 bin ruhsatlı bakkalın gelirini de çalmış oluyor” dedi.

"ESNAFI İYİCE KÖŞEYE SIKIŞTIRIYOR"
Son olarak makaron ve kaçak sigarayla ilgili derhal önlem alınması gerektiğini belirten Aydın, “2017 Yılında çıkarılan caydırıcı cezaların uygulanmasını istiyoruz. Ülkemizin ekonomisinin bel kemiği olan esnafımızın sorunlarının ortadan kaldırılması gerekli. Bu sayede esnaf da müşterilere daha güzel şartşarda hizmet verir. Kontrolsüzce açılan zincir mağazalar bakkal esnafını zaten belini bükmüşken bir de kaçak sigaranın olması esnafı iyice köşeye sıkıştırmaktadır. Devletimiz bakkal esnafını rahatlatacak önlemleri bir an önce almalı ve esnafımıza nefes alma şansı vermelidir” ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum