Dursun, "Dava kararının sunumu yanlış"

CHP'li Av. Recep Dursun, bir basın toplantısı düzenleyerek kent gündemindeki konular üzerine açıklamalarda bulundu. Dursun, Mermerciler Fuar Alanı hakkındaki konulara ve alınan yürütmeyi durdurma kararı sonrası yapılan açıklamalara yanıt verdi. Dursun, açılan davanın doğru olduğunu ancak kararın sunum şeklinin yanlış olduğunu ve projenin CHP'yle alakası olmadığını dile getirdi.

Dursun, "Dava kararının sunumu yanlış"
22 Ekim 2019 - 14:04

CHP Gebze Belediye Başkan Adayı ve önceki dönem CHP Gebze İlçe Başkanı Av. Recep Dursun, basın mensuplarıyla bir arada geldi. Burada birçok konuya değinen Dursun’un ana gündeminde geçtiğimiz haftalarda CHP Gebze İlçe Başkanlığı tarafından yapılan Mermerciler Fuar Alanı açıklaması oldu. Dursun, açılan davayı doğru bulduğunu desteklediğini ancak mahkeme tarafından verilen kararın kamuoyuna yanlış aksettirildiğini belirtti. “Gebze’de muhalefet etmekle görevli insanların, projenin asıl sahiplerinden hesap sorması yerine, konuyu iç hesaplaşmaya çevirmesi çok kötü” diyen Dursun, fuar alanının kooperatiften alınıp devlet eliyle yapılması gerektiğini de belirtti. Av. Recep Dursun şunları aktardı; “Mermerciler ile açılmış davayı destekliyorum. Doğru yapılan bir iş, basın önünde bu kadar kötü sunulabilirdir. Bu projenin içinde hiçbir zaman CHP olmadı. Bu projenin sahipleri belli. Mermerciler Fuar Alanı ile ilgili olan projeyi büyükşehir gündeme getiren dönemin Kocaeli Büyükşehir Belediye başkanıdır. 2015 yılındaki Çevre ve Şehircilik Bakanı’nı biliyorsunuz. Mermerciler projesinin danışmanı şuan Gebze Belediye Başkanı olan Zinnur Büyükgöz’dür. CHP, kucağında bulduğu bir proje dolayısıyla suçlanamaz. CHP rantla ve hukuksuzla ömür boyunca mücadele etmiştir.

"VİCDAN İLE AÇIKLAMAK MÜMKÜN DEĞİL"
Fuar alanın yer seçimine dair ne Gebze halkına, ne Gebze muhalefetine, ne sivil topluma ve ne de kent dinamiklerine sorulmadan büyükşehirde kabul edenler belli. Bu projenin kıyısından ve kenarından geçmemiş, fikri sorulmamış muhalefet partisi mensuplarını itibarsızlaştırmaya yönelik haksız saldırı ve ima yoluyla dahi olsa itham etmek insaf ve vicdan ile açıklamak mümkün değildir. Kocaeli Büyükşehir belediye meclisinden geçen bu karar ile ilgili ne ilçe başkanı olarak şahsıma ve ne de dönemin Gebze meclis üyelerine bilgi verilmemiştir. 16 Mart 2016’da büyükşehir tarafından kabul edilen bir karar var.

"ÜRETİM OLMAYACAĞI PLAN NOTUNA İŞLETİLDİ"
Proje Gebze kentine sorulmadan oldu bittiyle hazırlandı. Bu proje nerede hazırlandı, kime soruldu bilgisi yok. Gebze yok sayılarak, Kocaeli’nde bakanlık nezdinde bir karar verildi. Biz Gebze’de fuar alanı istiyoruz. Ancak tamamıyla gerçekten fuar alanı olsun istiyoruz. Yer seçimi konusunda benim de endişelerim var ancak bize bir şey soran yok. Bu bölgenin ranta dönüşmesini engelleyecek maddeler için mücadele ettik. Alınan meclis kararının incelendiğinde de görülecek ki yapılaşma miktarı 0,80 emsalden 0,40’a indirildi. Üretim alanı olmayacak, küçük sanayi ve OSB kurulmayacak dedik ve bunları plan notlarına işletti.

"FUAR ALANININ İPTALİNİ SAĞLAMAZ"
Yürütmeyi durdurma kararını doğru buluyorum ve önemsiyorum. Fuar alanı içindeki donatılar, kamu alanına aktarılmaya çalışılıyor. Alınan karar doğru, açılan dava doğru. Ancak bu yürütmeyi durdurma 2018 yılında büyükşehir meclisinde alınan karara karşıdır. Bu davanın sonucunda fuar alanı iptali söz konusu değil. Bu fuar alanının iptalini sağlayacak bir dava değildir. Doğru bir karar ancak kamuoyuna farklı aktarılırsa yanlış anlaşılmalara sebep olabilir.  Bizim verdiğimiz karar ranta dönüşmesini engellemek için plan notlarına işletmek. Gebze’de de o yapıldı.

"HERKESİ SAĞDUYU VE CİDDİYETE DAVET EDİYORUM"
Tahir Büyükakın’ın, Zinnur Büyükgöz’ün, bakanın projeyi iptal etme hakkı vardır. CHP’nin bu projeyle asla ilgisi yoktur. Gebze’nin kamuoyu oluşturması gerek ve bu projenin bakanlık ve büyükşehir tarafından yürütülüp, kooperatif elinden alınması gerek. Önemli bir hususta alınan yürütmenin durdurulması kararı ve dava içeriği ile ilgisi olmayan acemice ve telaşla yapılan açıklamalarla Gebze kamuoyunun gözü ve kulağı maalesef parti içi hesaplaşmaya çevrilmiştir. Doğru yapılan iş kamuoyuna bu kadar kötü sunulamazdı. Herkesi sağduyu ve ciddiyete davet ediyorum.

"MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"
Çamur at izi kalsın anlayışından derhal uzaklaşılmalı, defalarca da ifade ettiğim gibi başkalarına, haksız yere itham ve isnatlarda bulunmadan, çamur atmadan önce iyi düşünsün. Bu arada, kamu kaynakları ile kentimizin yağma ve talan edilmesi pahasına rant çetelerine göz yuman, siyasi ikbal ve istikbal için iş ve çıkar birliğine giren siyasi rantçılara da bir çift sözüm var. Oturduğunuz koltukların ayakları çatırdamaya, millet uyanmaya ve iktidarınız sallanmaya başladı. Haksızlık ve hukuksuzluğa, kent yağmasına karşı her kim ve ne pahasına olursa olsun mücadele etmeye devam edileceğiz."


YORUMLAR

  • 0 Yorum