Ekonomiye 130 milyon TL kazandırıldı

Kullandığı ölçü veya tartı aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafın yüzü güldü. Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan değişiklik ile cezalı durumda olduğu için ıskartaya çıkan yaklaşık 160 bin tartı aleti yeniden kullanıma girdi.

Ekonomiye 130 milyon TL kazandırıldı
14 Ağustos 2019 - 11:25 - Güncelleme: 14 Ağustos 2019 - 11:36

 Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Yaptığımız uyarılar sonuç verdi. Esnafımız, bir kereye mahsus tanınan bu muafiyetten faydalandı. Bu düzenleme ile ekonomiye 130 milyon TL kazandırmış olduk” dedi. Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve KHK’larda Değişiklik Yapan Kanun, TBMM’de görüşülerek kabul edilmişti. Meclis’ten geçen kanun ile Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle 1 Aralık 2018 tarihi öncesinde ölçü veya tartı aletinin periyodik muayenesini sehven veya başka sebeplerle yaptırmayan esnafa muafiyet getirildi. Ölçü aletlerini kullanan esnafa kesilen idari para cezalarındaki orantısızlığı da gidermeye dönük de ayrıca düzenleme yapıldı. Bu durumda olanlara da 28 mayısa kadar süre tanındı.

VARANK AÇIKLADI
Tanınan sürenin dolmasının ardından düzenlemenin sonuçları belli oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, kanunda yapılan değişikliğin çıktılarını açıkladı. Esnafın, çeşitli sebeplerle ölçü veya tartı aletinin muayene süresini geçirdiğini ifade eden Bakan Varank, “Bu konuyla ilgili çeşitli zamanlarda ilgili ticaret odaları, esnaf odaları ve STK’lar Bakanlığımıza başvuruyordu. Söz konusu durumda olan ölçü aletlerinin ekonomiye kazandırılması için bir defaya mahsus muafiyet tanınmasını istiyorlardı” dedi.

2 BİN 100 TL CEZASI VARDI
Varank, konuyu incelediklerinde yaklaşık 150 TL değerinde bir tartıya sahip esnafın, muayeneyi kaçırdığında 2 bin 100 TL’lik bir cezayla karşı karşıya olduğunu gördüklerini belirterek, “Bu durumda esnafımız, cezayı ödemek yerine yeni bir tartı alıyordu. Biz de konuyu TBMM’deki milletvekillerimizin gündemine taşıdık.” diye konuştu.

MİLLİ SERVET KORUNDU
TBMM’de bir yasa değişikliğinin ardından mağdur durumda bulunan esnafa 28 mayısa kadar süre tanındığını anlatan Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İl Müdürlüklerine veya yetkili muayene servislerinin başvuruları aldığını söyledi. Varank şöyle devam etti; "Yaptığımız uyarılar sonuç verdi. Esnafımız, bir kereye mahsus tanınan bu muafiyetten faydalandı. Akaryakıt, gaz, su, elektrik sayacı, taksimetre gibi çeşitli tiplerde toplam 157 bin 658 ölçü ve tartı aleti için başvuru aldık. Iskartaya çıkmış bu aletlerini doğru ölçüm yapacak şekilde muayeneden geçirdik. Bu muafiyet düzenlemesi ile ekonomiye 130 milyon TL’yı kazandırmış olduk.

ÖLÇÜT DEĞİŞTİ
Bu sayede hem milli servetin israf edilmesinin önüne geçtik hem de esnaflarımızın ilave yeni maliyetlerini ortadan kaldırdık. Bu düzenleme ile ayrıca uygulanan idari para cezalarındaki adaletsizliği de giderdik. Daha önce sebze meyve satan pazar esnafının kullandığı terazi ile kuyumculardaki hassas tartı veya binlerce litre satış hacmine sahip bir petrol istasyonunda kullanılan akaryakıt sayacına aynı ceza uygulanıyordu. Artık ölçü aletinin türü, kullanıldığı işin niteliği, yapılan ticari işlemin parasal değeri ölçüt alınacak."


YORUMLAR

  • 0 Yorum