"Engelliler hakkında farkındalığımızı arttırmalıyız"

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 17-35 yaş arası hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireylere eğitim verdiği Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi Belediye başkanlarının eşleri ve bayan meclis üyelerini misafir etti. Programda özel öğrencilerle yakından ilgilenen Doç. Dr. Figen Büyükakın, “Toplumsal farkındalığımızı arttırmamız gerekiyor” dedi.

"Engelliler hakkında farkındalığımızı arttırmalıyız"
23 Şubat 2020 - 13:29

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın’ın eşi Doç. Dr. Figen Büyükakın, ilçe belediye başkanlarının eşleri, bayan meclis üyeleri ile birlikte Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 17-35 yaş arası hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireylere eğitim verdiği Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ni ziyaret etti. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi ritim gurubu, misafirlerini düzenledikleri halk oyunu ile karşıladı. Merkez’de eğitim gören öğrencilerin oyunu misafirler tarafından ayakta alkışlandı. Gösterinin ardından Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Köse tarafından katılımcılara Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi hakkında bilgi verildi.
 
BAĞIMSIZ YAŞAM KURSLARI
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin özel bireylere yönelik eğitimlere önem verdiğini belirten Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Kösei “Merkezimiz 17-35 Yaşları arası hafif ve orta düzeyde zihinsel engelli bireylere eğitim veriyor. Bunun nedeni özel bireylerin 18 yaşına kadar milli eğitime bağlı kurumlara gitmeleri. 18 yaşından sonra boş kalıyorlar. Biz bu boşluğu doldurmak ve sürdürebilir bir eğitimi amaçladığımız için merkezi açtık. Merkezimizin en önemli amacı öğrencilerimizi bağımsız bir birey haline getirmek. Çocuklara sosyal gelişim hizmetleri veriyoruz. Çocuklarımızı bağımsız yaşam kursları vererek bir birey haline getirmeyi amaçlıyoruz. Bunun ardından meslek kursları vererek bu öğrencilerimizi iş sahibi yapıyoruz” dedi.
 
“MÜKAFATI ÇOK FAZLA”
Engelli bireylerin eğitimine dikkat çeken Doç. Dr. Figen Büyükakın ise, “Benim de bir engelli çocuğum var. Eğitimi için büyük çaba sarf ettik. Bizim yapmamız gereken en önemli konu farkındalık. Toplumsal farkındalığımızı arttırmamız gerekiyor. Çocuklarımız çok özeller, fakat ulaşılamayacak değiller. Gönüllerine bir şekilde ulaştığınızda size gönül kapılarını sonuna kadar açacaklar. Bu dünya bir imtihan dünyası. Hiç kimseyi rabbim yavrusu ile sınamasın. Büyük bir yük ama mükâfatı çok fazla” açıklamasında bulundu.
 
“TEK TEK TEBRİK EDİYORUM”
Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’nin eğitimlerine dikkat çeken Büyükakın, “Öğretmenlerimizi sonuna kadar kutluyorum. Her yer burası gibi değil. Cemil Meriç Engelsiz Yaşam Merkezi’ndeki eğitmenlerimiz özveri ve fedakarlık gerektiren bir mesleği icra ediyorlar. Öğretmenlerimizin öğrencilerinin sevinçlerini gördüğünde daha bir motive oluyor. Ben hepsini tek tek tebrik ediyorum” ifadesini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum