Erdoğan'ın köşe yazısını TBMM'ye taşıdı

İyi Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Yazı İşleri Müdürümüz Emrah Erdoğan’ın köşesinde kaleme aldığı Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar kalesinin halka kapalı oluşunu TBMM’ye taşıdı.

Erdoğan'ın köşe yazısını TBMM'ye taşıdı
25 Şubat 2020 - 18:12 - Güncelleme: 26 Şubat 2020 - 07:20

Gazeteci Emrah Erdoğan 24 Şubat 2019 tarihli ‘Filmi var, gören yok!’ başlıklı köşesinde, Gebze Belediyesi ile Muş’un Malazgirt Belediyesi arasında kardeş belediye protokolünün imzalandığı törende yayınlanan Gebze’nin
tanıtım filminde Ressam Osman Hamdi Bey Müzesi ve Eskihisar kalesinin de yer aldığını ancak bu iki kültürel değerin kapalı oluşundan ötürü vatandaşların buraları ziyaret edemediğini yazmıştı. Erdoğan’ın dile getirdiği sorunları TBMM’ye taşıyan İyi Parti Kocaeli Milletvekili ve Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle 6 soru önergesi verdi. Türkkan bu bilgiler çerçevesinde Bakan Ersoy’a şu soruları yöneltti.
 
ESKİ GÜNLERİNE NE ZAMAN KAVUŞACAK?
 1-Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi arasında kardeş belediye protokolünün imzalandığı törende yayınlanan Gebze’nin tanıtım filminde de yer almasına rağmen Eskihisar Kalesi ve Ressam Osman Hamdi Bey Müzesi neden uzun zamandır halka kapalıdır?
2-Kale ve Müze ne zaman ve hangi gerekçeler ile kapatılmıştır?
3-Kalede ve Müzede yapılan çalışmalar nelerdir?
4-22 Nisan 2019 tarihinde Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün “Bütün Gebzeli hemşehrilerimi yenileme çalışmaları tamamlandıktan sonra ziyarete açılacak olan Osman Hamdi Bey Müzesi’ne bekliyorum” ifadelerinin üzerinden 10 ay geçmesine rağmen Müze neden hala açılmamıştır? Belediye Başkanı Büyükgöz’ün ifade ettiği yenileme çalışmaları ne zaman tamamlanacaktır.
5-Müzenin tekrar açılışı, Eskihisar’da müzesi ve evi bulunan ve bölgenin en büyük kültür değerleri arasında yer alan Osman Hamdi Bey’in vefatının 110. yıl dönümü olan 24 Şubat 2020 tarihine neden yetiştirilememiştir?
6-Osman Hamdi Bey Müzesi ile Eskihisar Kalesi eski günlerine ne zaman kavuşacak, yerli ve yabancı turistler bu tarihi yerleri ne zaman ziyaret edebilme şansı bulabileceklerdir?
 
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum