Fibromiyalji belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fibromiyalji, uzun vadeli (kronik) bir durumdur. Fibromiyalji, dünya genelinde çok sık olmasa da kayda değer sayıda görülen bir sağlık sorunudur. Peki, Fibromiyalji belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Fibromiyalji belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
17 Kasım 2019 - 12:10

Genel olarak baktığımızda, kaslarda ve kemiklerde ağrı (kas-iskelet sistemi ağrısı), genel yorgunluk, uyku ve bilişsel bozukluklar fibromiyalji belirtileri arasında sayılabilir. Dikkat çeken ve gerekli önlemlerin vakitlice alınması gereken bir rahatsızlık olduğu için, ‘Fibromiyalji atakları nasıl olur, ne kadar sürer?’ ve ‘Fibromiyalji belirtileri ve tedavisi nasıl olur?’ sorularının yanıtı birçok vatandaş tarafından araştırılıyor. Fibromiyalji oldukça ciddi bir sağlık sorunudur. Belirtileri birçok hastalıkla ortaktır ancak tanıyı doğrulayacak herhangi bir gerçek test yoktur. Sonuç olarak, fibromiyalji sıklıkla yanlış teşhis edilir. Peki, fibromiyalji atakları nasıl olur ve ne kadar sürer? Geçmişte, bazı bilim adamları ve doktor fibromiyaljinin gerçek olup olmadığını bile sorgulamışlardır. Fibromiyalji hala tedavisi zor bir rahatsızlıktır. Ancak ilaçlar, terapi ve yaşam tarzı değişiklikleri belirtilerinizi yönetmenize ve yaşam kalitenizi iyileştirmenize yardımcı olabilir.

FİBROMİYALJİ SEMPTOMLARI
Fibromiyalji, şimdilerde "ağrı bölgeleri" olarak adlandırılan şeye neden olur. Bu bölgelerin bazıları daha önce "tetik noktaları" veya "hassas noktalar" olarak adlandırılan hassasiyet alanları olarak adlandırılanlarla örtüşür. Bununla birlikte, daha önce belirtilen hassasiyet bölgelerinin bazıları liste dışına çıkarılmıştır. Bu bölgelerdeki ağrı tutarlı bir donuk ağrı hissi verir. 2016 yılı revizyonunda fibromiyalji tanı kriterlerine göre belirtilen 5 ağrı bölgesinden 4'ünde kas iskelet sistemi ağrısı yaşadıysanız, sağlık uzmanınız fibromiyalji teşhisini düşünecektir. Bu tanı protokolü "multisite ağrı" olarak adlandırılır. "Kronik yaygın ağrı" için 1990 fibromiyalji tanı kriterleri tanımının aksine. Bu tanı süreci, daha önce fibromiyalji tanısı için odak kriterleri olan ağrı süresi üzerine vurgu yapılmasına karşın kas-iskelet sistemi ağrısı ve ağrı şiddetine odaklanmaktadır.

FİBROMİYALJİNİN DİĞER SEMPTOMLARI

 • yorgunluk
 • uyku problemi
 • dinlenmiş hissetmeden uzun süre uyumak (iyileşmeyen uyku)
 • baş ağrıları
 • depresyon
 • kaygı
 • odaklanma veya dikkat etme sorunu
 • alt karnında ağrı veya donuk bir ağrı
 • kuru gözler
 • interstisyel sistit gibi mesane problemleri

Fibromiyaljili kişilerde, beyin ve sinirler normal ağrı sinyallerini yanlış yorumlayabilir veya aşırı tepki verebilir. Bu, beyindeki kimyasal bir dengesizlik veya dorsal kök ganglionundaki anormallik nedeniyle olabilir. Fibromiyalji, duygularınızı ve enerji seviyenizi de etkileyebilir.

KADINLARDA FİBROMİYALJİ BELİRTİLERİ
Fibromiyalji semptomları genellikle kadınlarda erkeklerden daha şiddetlidir. Kadınlar erkeklerden daha fazla ağrı ve sabah yorgunluğuna sahiptir. Ağrılı regl de yaygındır. Bununla birlikte, 2016 tanı ölçütlerine yönelik revizyonlar uygulandığında fibromiyalji teşhisi konan erkeklere, kadınların yaşadıkları ağrı düzeyleri arasındaki ayrım derecesini azaltabilen fibromiyalji teşhisi konmaktadır. Menopoza geçiş, fibromiyaljiyi daha da kötüleştirebilir.

ERKEKLERDE FİBROMİYALJİ
Erkekler ayrıca fibromiyalji yaşarlar. Yine de teşhis edilmeden kalabilirler çünkü bu bir kadın hastalığı olarak görülür. Bununla birlikte, mevcut istatistikler, 2016 tanı protokolü daha kolay uygulandığında, daha fazla erkeğin teşhis edildiğini göstermektedir. Erkeklerde ayrıca şiddetli ağrı ve fibromiyaljiden kaynaklanan duygusal semptomlar vardır. Amerikan Halk Sağlığı Dergisi'nde yayınlanan 2018 ankete göre bu durum yaşam kalitesini, kariyerini ve ilişkilerini etkiliyor. Stigmanın ve tanı konmasındaki zorluğun bir kısmı toplumun acı çeken erkeklerin "emmesi" beklentisinden kaynaklanıyor. Bir doktora görünmek için girişimde bulunan erkekler utanç duyabilir ve şikayetlerinin ciddiye alınmadığı ihtimalini yaşayabilir.

FİBROMİYALJİ NEDENLERİ
Doktorlar ve araştırmacılar fibromiyaljiye neyin yol açtığını bilmiyorlar. Bu potansiyel faktörlere ve insanların neden fibromiyalji geliştirdiğini etkileyebilecek birkaç faktöre daha yakından bakalım.

ENFEKSİYONLAR
Geçmişteki bir hastalık fibromiyaljiyi tetikleyebilir veya semptomlarını kötüleştirebilir. Grip, zatürree, Salmonella ve Shigella bakterilerinin neden olduğu GI enfeksiyonları ve Epstein-Barr virüsü, fibromiyalji ile olası bağlantılara sahiptir.

GENLER
Fibromiyalji sıklıkla ailelerde görülür. Bu durumda bir aile üyeniz varsa, fibromiyalji riskiniz daha yüksektir. Araştırmacılar bazı gen mutasyonlarının rol oynayabileceğini düşünüyor. Sinir hücreleri arasındaki kimyasal ağrı sinyallerinin iletimini etkileyen birkaç olası gen tanımlamışlardır.

TRAVMA
Ciddi bir fiziksel ya da duygusal travma geçiren kişilerde fibromiyalji gelişebilir. Durum, Travma Sonrası Stres Bozukluğuna (TSSB) Bağlı Kaynak olarak bağlanmıştır.

STRES
Travma gibi stres de vücudunuzda uzun süre kalıcı etki bırakabilir. Stres, fibromiyaljiye katkıda bulunabilecek hormonal değişikliklerle ilişkilendirilmiştir.

FİBROMİYALJİ TEDAVİSİ NASIL OLUR?
Fibromiyalji çeşitli gruplara ayrılmaktadır. Bu hastalığın her bir türünün tedavisi bulunmamaktadır. Tıbbi tedavilerin yanı sıra bu hastalığın genellikle
alternatif tıp yöntemleriyle tedavi edilmektedir. Bu hastalık alternatif tıp yöntemleriyle de tam anlamıyla tedavi edilmez ancak uygulanan yöntemler,
hastalığın ortaya çıkarmış olduğu olumsuz belirtileri azaltabilir. Fibromiyalji Tedavisi çeşitli türlere ayrıldığından tıpta da birçok tedavi yöntemi
belirlenmiştir. Fibromiyalji tedavi yöntemleri şu şekildedir;

 • Kasık masajları
 • Proloterapi,
 • Gerçe gevşeme eğitimleri
 • Nöralterapi,
 • Ozon tedavileri
 • Prp (Trombositten Zengin Plazma),
 • Masaj programları

 


YORUMLAR

 • 0 Yorum