Reklam
Reklam

Gebze, 24 Kasım'ı kutladı

Yaklaşık 5 bin öğretmenin görev yaptığı Gebze’de, 24 Kasım Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı. Kent Meydanı’ndaki Belediye Hizmet Binası önünde düzenlenen törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, anıta çelenk bırakarak tüm eğitim camiasının 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutladı.

Gebze, 24 Kasım'ı kutladı
24 Kasım 2020 - 13:26 - Güncelleme: 24 Kasım 2020 - 13:52

24 Kasım Öğretmenler Günü tüm yurtta olduğu gibi Gebze’de de düzenlenen törenle kutlandı. Bu bağlamda Kent Meydanı Belediye Hizmet Binası önünde gerçekleşen törene Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya, MHP Gebze İlçe Başkanı Serkan Kural, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ve eğitim camiası katılım gösterdi. Koronavirüs tedbirlerine uyularak Kent Meydanı’ndaki Belediye Hizmet Birnası önünde düzenlenen törende İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan, anıta çelenk bıraktı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un mesajları okundu.

“ÖĞRETMEN, HAKİKATLERİN İŞLEYİCİSİDİR”
Günün anlam ve önemine belirten bir konuşma yapan Doğan, şu görüşlerini dile getirdi; “Milletlerin bugünkü refah ve mutlulukları, çağdaş medeniyetteki yerleri, milletler camiasındaki değerleri, eğitime verdikleri önem ve öncelikle doğru orantılıdır. Eğitimin bu önemli, milli, hayati ve evrensel fonksiyonunu, yalnız ve ancak öğretmenler gerçekleştirmektedirler. Bunun içindir ki milletlerin saadeti ve sevinci, gelişmesi ve yaşam seviyesi, gelecekteki kaderi öğretmenlerin elindedir. Öğretmen, hakikatlerin işleyicisi, karakterlerin yapıcısı, kalplerimizin yönlendiricisidir. Cemiyetlerin her zaman muhtaç olduğu manevi doktor, millet olma şuurunun mimarı, kültür ve sanat değerlerinin yapıcısı ve yaşatıcısıdır.

“İYİYİ, GÜZELİ, FAYDALIYI
BULDURAN ÖĞRETMENDİR “

Akıl, yüce Allah’ın insanlara en büyük armağanıdır. İyilik-kötülük, güzel-çirkin, müspet-menfi gibi zıt kavramlar yaşadığımız dünya tarlasında birlikte sergilenmişlerdir. İşte bu karmaşa içerisinde, aklımıza, iyiyi, doğruyu, güzeli, faydalıyı bulduran öğretmendir. O, hayatımızın sanatkarıdır. Kullanıcısı değil yapıcısıdır. Seyircisi değil, aktörüdür. Binbir çiçekten topladığı nadide madde ile peteğini örüp, balını bize bırakan bal arısının bu hareketini şuurlandırır ve ideal haline getirirseniz, onda öğretmeni bulursunuz. O, ruhlarımızdaki kat kat fetihlerin kahramanı ve şerefli sahibi olduğu halde, bu hayatı yaşamayı değil, O’na hizmeti tercih etmiş fedakar varlıktır.

"ÖĞRETMEN GÜVENLİ İSE DEVLET GÜVENLİDİR"
Öğretmenlik sevgi işidir. Sevgiyi sevip, düşmanlığa düşman olma, bu duygu ve inançla coşma işidir. Sevgi’nin, ferdi ulaştırdığı en yüce mevki örnek insan olma, rehber insan olma işidir. Bunun için öğretmen huzurlu ise halk huzurludur; öğretmen mutlu ise millet mutludur; öğretmen güvenli ise devlet güvenlidir. Bunun içindir ki, öğretmenin huzuru, mutluluğu, güven ve saadeti her şeyin üstünde olmalıdır. Bu duygu ve düşünceler içerisinde  Öğretmenler Günü’müzün, bütün öğretmenlerimize, milletimize kutlu olmasını, üstün başarılara vesile olmasını diliyor, teşriflerinden dolayı başta Sayın Kaymakamımız olmak üzere Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ediyor, en kalbî duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”GÜLER, “DÜNYANIN
EN ONURLU MESLEĞİ”

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler de yaptığı kısa konuşmada, dünyanın en onurlu mesleklerinin başında gelen öğretmenliğin, özveri, sabır ve hoşgörü gerektiren, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslek olduğunu belirti. Konuşmaların ardından aday öğretmenler adına Büşra Duman ile emekli öğretmenler adına Reşat Bilir’in konuşması ile devam eden tören, Cumhuriyet Anadolu Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Melih Volkan Salcı’nın ‘Ben bir öğretmenim’ adlı şiiri okumasıyla sona erdi. Gebze Yenigün Gazetesi olarak,  Başta, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutlarız.

Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, eğitime yaptığı katkılardan ötürü emekli bir öğretmene teşekkür belgesi verdi.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum