Gebze Belediyesi borçta rakipsiz!

CHP PM üyesi ve Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli Büyükşehir ve İlçe belediyeleri’nin borçlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Milletvekili Akar’ın konuyla ilgili gündeminde daha çok Gebze Belediyesi’nin borcu vardı. Gebze Belediyesi’nin 2018 yılı sonu itibari ile 429 milyon TL borcu bulunduğunu ifade etti.

Gebze Belediyesi borçta rakipsiz!
22 Ağustos 2019 - 13:07 - Güncelleme: 22 Ağustos 2019 - 13:16

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin Türkiye’nin en borçlu Belediyesi olduğunu belirten CHP'li Akar, 2018 yılı sonu itibari ile toplam 6 milyar 246 milyon TL borcu bulunan Belediyenin bu borcunun yaklaşık 3 milyarının faiz borcu olduğunu söyledi. Büyükşehir belediyesinin bütçesinin geçtiğimiz yıl 3 milyar 390 milyon TL olduğunun altını çizen Akar, birçok bakanlıktan fazla bütçeye sahip bir belediyenin her yıl borç artışı yaptığını ama bunun vatandaşa hizmet olarak yansımadığını söyledi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin yaklaşık 2,5 milyar TL’ye ihale ettiği Darıca-Gebze OSB Metro hattına ilişkin ödemeleri özkaynaklarından açıkladığına dikkat çeken Akar, bu projeyi Ulaştırma Bakanlığı'na devreden belediyeninin borçlar ve hizmet konusun da neler yapacağını da yakından takip edeceklerini söyledi.

429 MİLYON TL
İlçe belediyelerinde de durumun farklı olmadığını belirten CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, özellikle Gebze Belediyesi'nin 2018 yılı sonu itibari ile 429 milyon TL borcu bulunduğunu söyledi. Gebze Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl  448 milyon TL bütçesi olduğunu belirten Akar, "Bakıyoruz bu bütçe Türkiye’deki bir çok ilden fazla bir bütçe, Kırklareli’nin 3 katı bir bütçe, Anadolu’daki birkaç kenti birleştirseniz böyle bir bütçeye sahip değiller ama Gebze Belediyesi bu tablo ile başarısızlığın, vizyonsuzluğun kitabını yazıyor" dedi.

81 BİNEK ARAÇ
AK Parti’den CHP’ye geçen İzmit Belediyesi'nin 207 Milyon TL borçla devralındığının altını çizen Akar, "Maalesef hangi belediyeye dokunsak borçla karşılaşıyoruz ancak hizmete baktığımızda bunu göremiyoruz" açıklamasında bulundu. Akar, "300 milyon bütçesi olan İzmit Belediyesi ne yapmış ne kazandırmış kente. 2 yıldır tasarruf diyen AKP’de belediyelerinin durumunu rakamlar ortaya koyuyor" şeklinde konuştu. İzmit Belediyesi'nin 2018 yılında 35 binek araç kiraladığını belirten Akar, Gebze Belediyesi'nde bu sayının 81 olmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

EN AZ BORÇ GÖLCÜK BELEDİYESİNDE
İlçe belediyelerindeki borç tablosunu açıklayan CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ın vermiş olduğu tutarlara göre Belediyelerin borçları şöyle gerçekleşti; Başiskele 72 milyon TL, Darıca 128 milyon, Derince 68 milyon, Gölcük 3 milyon, Kartepe 115 milyon, Karamürsel 19 milyon, Körfez 117 milyon, İzmit 207 milyon, Gebze 429 milyon olmak üzere toplam ilçe belediyelerindeki borç tutarı 1 milyar 158 milyon TL oldu.  Çayırova ve Kandıra Belediyelerinin yasal süre içerisinde kendisine cevap vermediğini belirten Akar, önümüzdeki süreçte yapılan hizmetlerin ve borçların da yakın takipçisi olacaklarının altını çizerek, "Vatandaşa kim hizmet ederse onu alkışlarız. Kocaeli’de yaşayan vatandaşlarımız en iyi hizmeti hakediyor ama bugüne kadar borç yapıp hizmetten uzak anlayışın bu dönem terkedilmesi gerekiyor" dedi. Akar, geçtiğimiz yıl Kocaeli’deki Belediyelerin toplam bütçesinin 5 milyar 400 milyon TL gibi bir bütçe olduğunu bu bütçe ile Kocaeli’nin çağ atlaması gerekirken olmazı ve başarısızlığı gerçekleştiren Belediyeler deki borçların açıklanmaya muhtaç olduğunu söyledi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları