Gebze Çarşı Cami Şubat 2020'de bitiyor

Geçtiğimiz yıl yıkılarak hayırsever vatandaşların destekleriyle yeniden yapımına başlanan Gebze Çarşı Camii’nde çalışmalar son sürat devam ediyor. Cami’nin önümüzdeki yılın Şubat ayında hizmete girmesinin planlanıyor.

Gebze Çarşı Cami Şubat 2020'de bitiyor
28 Kasım 2019 - 10:45

Gebze Çarşı Cami’nin yapımını üstlenen Gebze’nin tanınmış işadamı ve Gebze Şanlıurfalılar Dernek başkanı Mustafa Turanalp, caminin önümüzdeki yılın Şubat ayında hizmete girmesinin planlandığını söyledi. Cami’nin tamamlandığında Marmara bölgesinin emsalsiz tarihi doku ve güzelliğine sahip olacağını kaydeden Mustafa Turanalp, caminin yapımında Urfa’da 12 bin yıllık geçmişi olan Göbeklitepe’deki figürlerdeki taşların,  minarede kullanılan kumun da Fırat nehrinden getirildiğini söyledi.

BİN KİŞİ SAF TUTABİLECEK
Turanalp, cami ile ilgili şu bilgileri verdi, “Camimiz Osmanlı ve Selçuklu Mimarisini tekrar mirasını bu günümüze taşıyacak. Camimizin ustası taş baba lakaplı Urfa’nın balıklı göl, Eyüp nebinin makamı, tarihi Elruha Hotelinin inşaat projelerini yapan ustası Yusuf Ot ve ustaları tarafından yapılmaktadır. Camimiz 1200 metre kare kapalı alana sahip ve bittiği zaman aynı anda bin kişi namaz kılabilecek. Burada en büyük teşekkürü Cami yönetim kurulu başkanı Tamer Demir ve yönetimi ile cami imamı Fikret hocamıza ediyorum.  Bedelsiz ve gönüllü olarak cami yapımında 24 saat hizmet etmektedirler.”

DEMİR, “DESTEK BEKLİYORUZ
Çarşı Cami Derneği Başkanı Tamer Demir de, “Dernek olarak camimizin yapımında maddi ve manevi destek veren Eski Çarşı ve Yeni Çarşı Esnafına, Gebze halkına, hayırsever vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Şubat ayı içerisinde hizmete girecek olan camimizin kalan eksiklerimizin giderilmesi için tüm esnaf, hayırsever ve halkımızın yine aynı şekilde desteklerini bekliyoruz” dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum