Reklam
Reklam

Gebze'de dere ıslahı çalışmaları başladı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, Gebze İnönü ile Ovacık mahallelerinde bulunan derelerin ıslahı ile kanalizasyon ve yağmur suyu altyapı çalışmalarına başladı.

Gebze'de dere ıslahı çalışmaları başladı
06 Mayıs 2021 - 11:39

2021 yılında Gebze genelinde birçok bölgesinde altyapı ve üstyapı yatırımı yapacak olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü, belirlediği yatırım program çerçevesinde hazırladığı projelerin çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda hazırlanan “Başiskele ve Gebze İlçeleri Dere Islahı, Kanalizasyon, Yağmursuyu ve İçme suyu İnşaatı” projesinin ihalesi yapıldı. Süreci tamamlanan ihale kapsamında; Gebze İnönü ile Ovacık mahallelerinde dere ıslahları ile kanalizasyon ve yağmur suyu altyapı çalışmalarına başlanıldı.

687 METRE UZUNLUĞUNDA ISLAH ÇALIŞMASI
İnönü Mahallesi’nde bulunan ve yerleşim alanı içerisinde kalan derenin ıslahı için kazı çalışmalarının ardından betonarme çalışmaları yürütülüyor. Toplam 687 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak derenin yol altında kalan kısmında kapalı menfez yapılacak. Islah edilen dere geçtiğimiz yıllarda ıslahı yapılan Çamaşır Deresine bağlantısı sağlanacak. Bu dere ıslahı kapsamında ayrıca çeşitli çaplarda koruge ve betonarme boru kullanılarak 715 metre uzunluğunda kanalizasyon ile bin 300 metre uzunluğunda yağmur suyu hattı imalatı da gerçekleştirilecek.

OVACIK'DA 810 METRE ISLAH
Proje kapsamında ayrıca; Ovacık Mahallesi’nde bulunan köy deresinde ıslah çalışması da gerçekleştirilecek. Derenin düzenli akışının sağlanması ve yerleşim alanları ile insan sağlığını tehdit oluşturmaması için 810 metre uzunluğunda ıslah çalışması yapılacak. Bunun yanı sıra 815 metre uzunluğunda kanalizasyon hattı imalatı da gerçekleştirilecek.

9 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK
Gebze'de yapılacak dere ıslahı ile altyapı çalışmalarının bu yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Yapılacak ıslah çalışmaları ile derelerin düzenli akışı sağlanacak, derelere akan atık suların önüne geçilecek, bölgenin yüzey suları toplanarak derelere bağlantısı sağlanacak. Yapılacak imalat çalışmaları, 9 milyon liraya mal olacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum