• Reklam
Reklam
Reklam

Gebze'de kadına yönelik şiddet konuşuldu

İçişleri Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele için yayımlanan "Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi" kapsamında Gebze'de yapılan “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı”, Gebze Kaymakamı Mustafa Güler başkanlığında gerçekleştirildi.

Gebze'de kadına yönelik şiddet konuşuldu
06 Nisan 2021 - 17:51 - Güncelleme: 06 Nisan 2021 - 18:13

Gebze Ticaret Odası Meclis Salonu'nda düzenlenen toplantıya Gebze Kaymakam Mustafa Güler ve Cumhuriyet Savcısı Burhan Saç, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Gebze İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Barış Eke, Gebze İlçe Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak, Gebze İlçe Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürü Vedat Turhal, Gebze İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Gebze Sosyal Hizmetler Müdürü Kadriye Aydemir, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan ve kent  protokolü katılım gösterdi.

PLANLAMALAR KARARLAŞTIRILDI
Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele alanında çalışan tüm kurumların, kadına yönelik şiddetle mücadele koordinasyon planındaki görev ve sorumlulukları, kanun kapsamındaki alınan tedbirlerin niteliği, ilçe bazlı istatistik verileri, uygulamanın daha iyiye götürülmesi için ilçe bazında yapılması gerekenler ve bakanlıklar tarafından planlanan tedbirlerin uygulanması gibi konular değerlendirildi. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda çalışmaların daha düzenli takip edilebilmesi ve gerekli işbirliğin sağlanabilmesi amacıyla ilgili kurumların 2021 yılına ilişkin çalışma planlamalarının yapılması kararlaştırıldı.

"KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL"
Toplantıda yaptığı değerlendirme konuşmasında Kaymakam Güler, şunları dile getirdi; “Şiddete maruz kalan kadınlarımızı korumak, onlara sahip çıkmak ve devletimizin sağladığı imkanları onlar için seferber etmek bizlerin en önemli görevidir. Topyekün devletimiz kadına karşı şiddeti önlemeye yönelik mücadele etmektedir. Kadına şiddet konusu insanlık adına, dini ve ahlaki değerlerimiz adına, toplumsal kabullerimiz ve ortak paylaşımlarımız adına kabul edilebilir bir şey değildir. Toplumsal şuur toplumsal gayret olursa kadına şiddetle ilgili sorunlarımızı kısa sürede en aza indiririz.

"CEZALARIN CAYDIRICI OLMASI LAZIM"
Kadına şiddete yönelik cezaların mutlaka caydırıcı olması lazım. Kadın ve çocukların maruz kaldığı şiddet vb. kötü eylemleri engellemek amacıyla İçişleri Bakanlığımızca kullanıcılara sunulmuş olan Kadın Destek Uygulaması (KADES)’nın tanıtımına ilişkin çalışmaların daha etkin yapılması ve yaygınlaştırılması gerekmektedir. Kadın Destek Uygulaması (KADES)’na ilişkin vatandaşlarımızın yaygın olduğu yerlerde tanıtım faaliyetini gerçekleştirebiliriz."


YORUMLAR

  • 0 Yorum