Gebze'de kanser konuşuldu

Gebze İlçe Sağlık Müdürü Doktor İlhan Kadıoğlu, Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Birimi Yetkilisi Uzman Doktor Hande Cihan Mutlu‘yu konuk etti.

Gebze'de kanser konuşuldu
15 Ekim 2019 - 18:48

Ziyarette 1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında, Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı sağlık kuruluşları tarafından meme kanserine dikkat çekmek, halkı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikler konuşuldu. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından kanser tarama çalışmaları kapsamındaki serviks kanseri taramalarında Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü’nün gösterdiği başarılı çalışmalar ve Kocaeli’ne sağladığı katklılarla Kocaeli'nin Türkiye genelinde ilk üçte yer aldığını belirten Uzman Dr. Hande Cihan Mutlu, “Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi Yetkilisi Halk Sağlığı Uzmanı Doktor Rukiye Çakır’a ve beraberinde çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum" dedi.

"TARAMALARA HIZ VERDİK"
İlçe Sağlık Müdürü Dr.İlhan Kadıoğlu konu hakkında yaptığı açıklamada, “Meme kanserinin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser türü ve her sekiz kadından birinin hayatının belirli zamanlarında meme kanserine yakalanacağına bildirilmekte. Meme kanserine karşı en iyi koruyucu yöntem erken teşhis olup Kanser yayılmadan önce teşhis edilirse yüzde 96’ya kadar varan oranlarda, kişi yaşam şansına sahip oluyor. Bu kapsamda da Gebze’mizde 1-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme Ayı eğitim ve taramalarına hız vermekteyiz” şeklinde konuştu.

"ÇOK AĞIR KAYIPLARA SEBEP OLMAKTA"
Kadıoğlu konuşmasının devamında ise, “Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta. Kanser sebebi bilinen ölümler sıralamasında ilk sırada ve öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde çok ağır kayıplara neden olmakta. Meme Kanseri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olup, yılda yaklaşık 15 bin kadını etkilemektedir. 2000’li yıllardan beri tüm kanser istatistiklerimizde kadın kanserlerinin yüzde 20-25’i meme kanseridir” dedi. Kocaeli Kanser Birimi Yetkilisi Uzman Dr. Hande Cihan Mutlu ise, “Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olan Ekim ayında çeşitli bilgilendirmelerde bulunma adına bugün Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü'ndeyiz. Erken teşhiste tedavi başarısının en yüksek kanser türlerinden olan meme kanserinde düzenli tarama yaptırmanın önemini İlçe Sağlık Müdürümüz ile konuştuk" açıklamasında bulundu.

"TARAMALARDAN KAÇINABİLİYORLAR"
Konuyla ilgili farkındalık yaratmayı amaçladıklarını aldıklarının belirten Gebze İlçe Sağlık Müdürlüğü KETEM Birimi Yetkilisi Halk Sağlığı Uzmanı Rukiye Çakır, "Mamografi cihazları meme kanserini tespit etmede kritik bir araç olmasına rağmen dört kadından biri, sürecin potansiyel sonucundan rahatsızlık, korku ve endişe duyduğu için taramalardan kaçınıyor ve bir mamografi taramasını atlamak, meme kanserinin teşhisini geciktirebiliyor ve uzun vadede de hastalığın seyrini etkileyebiliyor" dedi.

"TÜM TARAMALAR ÜCRETSİZ"
Toplantı sonrasında konuşan İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, “Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezimiz yani kısa adıyla KETEM Birimimiz bölgemizde ikamet eden 40-69 yaş arası kadınlarda klinik meme muayenesi ve mamografi ile meme kanseri taramalarını, 30-65 yaş arası kadınlarda rahim ağzı kanseri taramalarını, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde gaitada gizli kan testi ile bağırsak kanseri taramalarını yapmaktadır. Tüm taramalarımız ücretsizdir" ifadelerini kullandı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum