Gebze'de patentin önemine vurgu yapıldı

Akademisyen, kamu görevlileri, sektör temsilcileri, iş adamları ve uzmanların katılımı ile GTÜ’nün paydaşı olduğu “Patent Haftası Paneli” TÜBİTAK MARTEK konferans salonunda gerçekleştirildi.

Gebze'de patentin önemine vurgu yapıldı
21 Mayıs 2019 - 11:54

Etkinliğe Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, TÜBİTAK Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Ali Okur, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Çağdaş Aydınoğlu, Kocaeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nilgün Fığlalı, Kocaeli Sanayi Odası Meclis Başkanı Hasan Tahsin Tuğrul, Gebze Güzeller OSB Yönetim Kurulu Başkanı Adem Ceylan, Kocaeli Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın ve Adres Patent Genel Müdürü  Cumhur Akbulut katılarak yaptıkları konuşmalarda  patentin sanayi ve üniversite işbirliğinde önemini vurguladılar.

56 PATENT BAŞVURUSU YAPILDI
Panelde konuşan GTÜ Rektör Yrd. Prof. Dr. Aydınoğlu, GTÜ’nün Türkiye’nin önde gelen araştırma üniversitesi olduğundan, lisansüstü çalışmaları, yayın ve projeleri ile bilime katkılarından bahsetti. Yapılan çalışmaların sanayiye ve ülke ekonomisine kazandırılmasının öncelikli hedefleri arasında olduğunu, son yıllarda GTÜ’nün 56 patent başvurusu yaptığını, şimdiden sonraki süreçte ticarileşme potansiyeli olan çalışmaların belirlenmesi ve fikri hakların patent ile korunması yönünde strateji belirlediklerini ifadelerine ekledi.

"AR-GE MERKEZLERİYLE ORTAK ÇALIŞMA YAPILMALI"
Panelde patent konusunda tecrübeli özellikle sanayinin içerisinde yer alan Ford, Kordsa ve Ravago firma temsilcileri patent süreçleri hakkında tecrübe paylaşımında bulundular. Panelde Teknoloji Sanayi İl Müdürü İlhan Aydın’ın moderatörlüğünde ilk panelist Adres Patent Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali Çavuşoğlu Ar-Ge merkezlerin patent performanslarının artırılması konusunu, gün geçtikçe değerlenen Ar-Ge merkezlerinin patent farkındalığının artırılarak ortak çalışmalar yapılması gerektiğini vurguladı.

ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİNDE PATENT
Ardından Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve KÜSİ İl Temsilcisi Doç. Dr. Fikret Yıldız, kamu-üniversite-sanayi işbirliğinde patentin önemi konusunda katkıda bulundu. Ülkelerin gelişmişlik düzeyi için patentin önemini ifade ederek, istatistikler ile mevcut durumu değerlendirip üniversitelerdeki öğretim üyelerinin ve sanayicilerin işbirliği için yapılması gerekenler konusunda önerilerini sıraladı. Ford otomotiv sanayi ekip lideri Dr. Feyza Gökaliler, ticari faaliyetlere patentin katkıları konusunda ilerleyerek, kendi patentlerinin ticarileşme sürecindeki tecrübelerinden bahsetti.Program sonunda panelistlere plaketleri takdim edildi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum