Gebze'deki Suriyeli çocuklar eğitime kazandırılacak

Tüm Türkiye’de olduğu gibi '5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu Koordinasyon Toplantısı' Gebze’de de yapılıyor. Bu kapsamda 2020 yılının ilk toplantısında bir araya gelen, Kaymakam Mustafa Güler başkanlığındaki heyet, Gebze’de yaşayan Suriye uyruklu çocukların eğitime kazandırılması yönünde kararlar aldı.

Gebze'deki Suriyeli çocuklar eğitime kazandırılacak
21 Şubat 2020 - 17:25 - Güncelleme: 21 Şubat 2020 - 17:28

2020 yılının ilk toplantısı olan '5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu İlçe Koordinasyon Toplantısı’ Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’in başkanlığında gerçekleşti. Toplantıya Cumhuriyet Savcısı Nuray Yaşar, İlçe Jandarma  Komutan Vekili Muharrem Poyrazoğlu, İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amiri Ergün Tınastepe, İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, İlçe Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Gençlik Merkezi Müdürü Köksal Turan, Gençlik ve Spor Müdürü Gökhan Yavaşer, İlçe Sosyal Hizmetler Müdürü Kadriye Aydemir, İşkur Müdürü Nurullah Karataş, Kütüphane Müdürü Tevhide Buğan, Sosyal Güvenlik Kurumu Müd. Yrd. Sevilay Eşen, Denetimli Serbestlik Müdürü Fatih Sancak, Milli Eğitim Şube Müdürü Halil Atlı, Gebze Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Umur, Gebze Sosyal Hizmet Merkezinden Sosyolog Kübra Demiral ve Nergis Kasa, SYDV Müdür Vekili Veli Barulay, Kocaeli Barosundan Avukat Güler Şahin Gençay'ın katılımları ile gerçekleşti. Toplantıda sokakta çalışan, çalıştırılan, dilenen ve dilendirilen çocuklar ile ilgili bugüne kadar yapılan iş ve işlemler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ayrıca çocukların sokakta çalışmasının engellenmesi amacıyla oluşturulan 'Mobil Ekip' birimlerinin çalışma planı gözden geçirilerek yeniden düzenlendi.

EĞİTİM HIZ KAZANACAK
Gebze’de yaşayan Suriye uyruklu çocukların eğitime kazandırılması amacıyla kurumların organize bir şekilde çalışması ve sonuçlarının takip edilerek eğitimden mahrum olan çocuk kalmaması amacıyla gerekli kurumlarca görüşler dile getirildi. Çocuklara ve ailelere mahremiyet eğitimi konusunda doğru bir şekilde bilgi verilmesinin öneminin vurgulandığı toplantıda, bunun için kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon çalışmalarının yapılması kararlaştırıldı. Eğitim ile ilgili çalışmaların hız kesmeden devam edeceği hususunda görüş birliğine varılan toplantıda son olarak cinsel içerikli suçlar konusunda çocukların ve ailelerin farkındalığının artırılmasına yönelik ilgili kurumların işbirliğinde eğitim planlamalarının yapılması kararı alındı.
 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum