Gebze'nin 2020 bütçesi 370 milyon TL

Gebze Belediyesi Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı 2. Oturumu, Zinnur Büyükgöz’ün başkanlığında toplandı. Oturumda Gebze Belediyesi’nin 2020 bütçesi kararlaştırıldı.

Gebze'nin 2020 bütçesi 370 milyon TL
15 Ekim 2019 - 17:38 - Güncelleme: 15 Ekim 2019 - 17:43

Gebze’nin 2020 bütçesi belli oldu. Bugün yapılan Ekim ayı meclisi ikinci oturumu Barış Pınarı Harekatı’na destek olmak amaçlı okunan ortak metinle başladı. Başkan Büyükgöz, “Ordumuzun başlattığı bir çalışma var Allah askerlerimizi muzaffer eylesin. Kahraman ordumuz en az zayiatla yurdumuza geri dönecektir” dedi. Akabinde yapılan yoklamanın arından stratejik plan çalışmaları hakkında konuşan Büyükgöz, “Kısa süre içerisinde çalışmaları yürüten komisyon üyelerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Muhalefet grubuna da ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. CHP grubunun bizlere sunduğu stratejik plan önergesi de dikkate alınarak bir çalışma hazırlandı ve ortak bir dil bütünlüğü sağlanarak komisyondan oybirliği ile meclisimize geldi. Tüm tarafların çabası için teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Akabinde mecliste 2020 bütçesi oylamaya sunuldu komisyon çalışmaları sonrasında Gebze Belediyesi’nin 2020 gider bütçesi 370 milyon TL olarak belirlenirken, gelir bütçesi de 370 milyon TL olarak açıklandı. Bütçe meclisten oy çokluğu ile kabul gördü.

“BÜTÇE SOMUT DEĞİL”
Bütçe hakkında söz alan CHP grubu sözcüsü Saide Arslan Çalışkan, “Stratejik planda amaç bağlamında önerilerimizin çoğu plana alınmıştır. Amaçlar programa alınmış ancak performans göstergeleri ve faaliyete gelindiğinde bunların hiçbirinde somut göstergeleri olan bir hizmetten bahsedilmiyor. Somut veri olmadan soyut bir şekilde hazırlanmış bir stratejik plan var. Bununla birlikte bütçeye onay vermedik çünkü somut ölçülebilir faaliyetler olmadığını düşünüyoruz” dedi.

“DAHA GERÇEKÇİ BÜTÇE HAZIRLANDI”
Arslan’nın açıklamasının ardından konuşan AK Partili meclis üyesi Mahmut Yandık ise, “Stratejik plan konusunda komisyonlarımız ciddi bir çalışma sergiledi. Burada CHP’den gelen önerge de dikkate alındı. Sizin de Gebze halkına söz verdiğiniz yatırımlar dikkate alınarak bir çalışma hazırlandı. Amaçlarımızı zenginleştirdik ve Gebze halkını kucaklayacak bir stratejik plan ortaya konuldu. Bu sene daha gerçekçi ve tutarlı bir bütçe hazırlandı” ifadelerini kullandı.

“GERÇEKLEŞME ORANINI ARTTIRMAK İSTİYORUZ”
Bütçe konusunda görüşlerini belirten Gebze Belediye Başkanı Büyükgöz ise, “Bir önceki dönem tahmini bütçe 429 milyondu biz 370 milyona çekmiş durumdayız. Biz geçmiş dönem yakalanan gerçekleştirme yüzdesini arttırmak istiyoruz. Benim hedefim yüzde 70’in üzerine çıkmak. Gerçekleşme oranının daha yukarı çıkacağını ümit ediyorum. Bütçe Gebze’mize hayırlı uğurlu olsun. Diyelim ki bütçe kalemleri artsın da biz ek bütçe hazırlıyalım” şeklinde konuştu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum