Gebze'nin kompost tesisi tam kapasite çalışıyor

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün Sıfır Atık projesi kapsamında açılışını yaptığı Kompost (Organik gübre) Üretim Tesisi’nde sebze ve meyve atıklarından her ay ortalama 4 ton organik gübre üretiliyor.

Gebze'nin kompost tesisi tam kapasite çalışıyor
13 Ekim 2020 - 09:10

Gebze’de Pazar yerlerinde oluşan sebze ve meyve atıkları çöpe atılmıyor, ekonomiye kazandırılıyor. Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz’ün Sıfır Atık projesi kapsamında uygulamaya koyduğu ve geçtiğimiz haftalarda açılışı törenle yapılan Kompost Üretim Tesisi tam kapasite çalışıyor. İlçenin farklı noktalarında kurulan pazaryerlerinde oluşan sebze-meyve gibi organik atıkların toplanarak kompost (organik) gübreye dönüştürüldüğü modern tesiste aylık ortalama 10 tonluk atık işleme alınıyor .

600 ADET ÜCRETSİZ DAĞITILDI
Tesiste yapılan organik bileşen işlemlerinin neticesinde, aylık ortalama 4 tonluk organik gübre üretimi gerçekleştiriliyor. Üretilen ilk organik gübreden paketlenen 600 adedinin Gebzelilere hediye olarak dağıtıldığı tesiste ayrıca; belediyenin seralarında kullanılmak üzere kompost üretimi de gerçekleştiriliyor. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Fatih
    2 hafta önce
    Gelin besicilerin gübresini bedeva alın fabrika kurun enerji üretin ülkeye katkı olsun tonlarca bedeva gübreyi işleyin tüm besicilere bedeva betondan yıgınak yapın çıkan gübreleri her ay çekin büyük hortumlarla kamyona dolsun o enerji ile herşey olur.Çok para kazanır belediye ve ülkemiz hem etraf kirlenmemiş olur çogu suya karışıp dogaya tarlalara karışıyo en azından şimdilik.