Gebze protokolü muhtarların önemine dikkat çekti

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Gebze’de çelenk sunma programı gerçekleştirildi. Gebze’nin mahalle muhtarları ve kent protokolünün katılımıyla gerçekleşen törende muhtarlık müessesinin öneminin altı bir kez daha çizildi.

Gebze protokolü muhtarların önemine dikkat çekti
19 Ekim 2020 - 13:30

Gebze kent protokolü, 19 Ekim Muhtarlar Günü’nde bir araya geldi. Yerel yönetimlerin en temel birimi olan muhtarları bu özel günlerinde Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, AK Parti Gebze İlçe Başkanı Recep Kaya, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Gebze İlçe Jandarma Komutanı Personel Binbaşı Barış Eke, Gebze İlçe Eğitim Müdürü Şener Doğan, Gebze İlçe Sağlık Müdürü Dr. İlhan Kadıoğlu, Gebze Müftüsü Selçuk Kılıçbay, Gebze Ticaret Odası Meclis Başkanı Oğuz Şerifalioğlu ve birim müdürleri yalnız bırakmadı. Gebze’deki 40 mahalle muhtarının katıldığı törende, günün anısına Atatürk büstüne çelenk sunulurken, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından günün anlam ve önemini içeren konuşmayı Gebze Muhtarlar Derneği Başkanı Cevat Karaman yaptı.


 
“191 YILDIR VARLIĞINI SÜRDÜRMEKTEDİR”
Karaman, şunları dile getirdi; “19 Ekim 1829 tarihinde Osmanlı Padişahı İkinci Mahmut tarafından yayınlanan bir fermanla İstanbul, Üsküdar, Eyüp ve Galata kadılarından daha sonra da Kastamonu Taşköprü’de kurulan muhtarlık müessesi, 191 yıldır topraklarda varlığını sürdürmektedir. Muhtarlık müessesesi, Osmanlı’dan cumhuriyete taşınan ender kurumlardan birisidir. Muhtarlarımız köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde bir köprü vazifesi görmektedir. Muhtarlığın toplumsal barışı sağlayan müesseselerden olduğu unutulmamalıdır. Bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir.”


 
“İNSANLIK TARİHİNDEN BUGÜNE DEK”
Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz ise günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, “191 yıl önce sanki başlamış gibi ifade etti dernek başkanımız ama insanlık tarihinde, insanoğlunun yaşadığı her yerleşim biriminde adı konmasa dahi muhtarlık o günden beri var. Biz kurumsallaşmış manada 191 yıl olsa da insanlık tarihi ile birlikte bu kurumun var olduğunu biliyoruz. 365 gün beraberce sorunlarımızı paylaşmak, beraberce kamu hizmeti üretmek konusunda gereken adımları atmak noktasında bir tereddüdümüz yok. Var olan bütün imkanları, vatandaşımıza beraberce aktarmak durumundayız. Her birimiz kamu görevi üstlenmiş ve sorumluluğunu bilen insanlarız. İnsanların sorunu çözmek için aklına gelen ilk yer ya belediyedir ya da muhtarlıktır. Bizim mahallelerdeki gözümüz kulağımız muhtarlarımızdır” dedi.


 
“VATANDAŞIN GÖNLÜNDE EN GÜZEL YERDELER”
Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Muhtarlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Muhtarlarımızın bu özel gününü tebrik ediyoruz. Devleti temsil eden muhtarlarımızdan, Anadolu’nun birçok köşesinde de yaptığı görev nedeniyle şehit olan muhtarlarımıza Allah rahmet eylesin. Görev yapan muhtarlarımıza aileleriyle birlikte uzun ömürler diliyorum. Birlikte vatana, millete hizmet edelim. Muhtarlarımız, seçilmiş olarak vatandaşın her türlü taleplerini devlete iletirken, devletten gelen talimatları da vatandaşlara ulaştıran kişilerdir. Koronavirüs sürecinde üstün gayret gösteren muhtarlarımıza çok teşekkür ediyoruz. Onlar vatandaşın gönlünde en güzel yere sahipler” ifadelerini kullandı.YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları