Gebze ve Malazgirt gönül gönüle

Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi arasında imzalanan kardeş belediye protokolünün töreni Gebze Ticaret Odası’nda gerçekleşti. Programa katılım oldukça yoğun olurken, tüm konuşmacılar kardeşlik mesajları verdi.

Gebze ve Malazgirt gönül gönüle
22 Şubat 2020 - 19:32 - Güncelleme: 22 Şubat 2020 - 19:47

1071 ruhuyla temelleri atılan ve Kasım 2019 meclisinde alınan ortak karar doğrultusunda Gebze Belediyesi ile Malazgirt Belediyesi arasında imzalanan kardeş belediye protokolü bugün resmiyet kazandı. Tarih, kültür, bilim, teknoloji ve sanayi kenti Gebze ile Anadolu’nun kapılarının Türklere açıldığı kadim yer Malazgirt arasında imzalanan protokol kapsamında iki ilçe arasında tecrübelerin paylaşılmasına imkan sağlanacak, hizmet sunum kalitesiyle, sosyo-ekonomik kalkınmayı geliştirmek yönünde önemli adımlar atılacak. GTO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen programa Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Muş Vakfı Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin, Kocaeli Muşlular Derneği Başkanı Gıyasettin Seçkin, AK Parti Gebze İlçe Başkanı İrfan Ayar, CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan, Saadet Partisi Gebze İlçe Başkanı Mustafa Türel, meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.


 
“BAYRAĞIN DALGALANDIĞI HER YER BİZİM”
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından her iki belediyeye ait tanıtım filmleri ile başlayan programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Çiler, “Bugün 1071 Malazgirt’ten Anadolu’ya açılan özel bir gün. Kardeş protokolü biraz önce imzalandı. Tüm belediye başkanlarına ve meclis üyelerine teşekkür ediyorum. Malazgirt doğduğum, Gebze de doyduğum yer. Doğduğumuz yeri de doyduğumuz yeri de unutmayacağız. Doğum yerim Malazgirt de olsa aynı zamanda Gebzeliyim. Türk bayrağının dalgalandığı her yer bizim. Muş Malazgirt gibi bir yeri evrensel bir kimliği vardır.  Anadolu’nun kapıları Malazgirt’te açılmıştır. 2 kentte de baktığımız zaman köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Kültürlerin kaynaşması, kardeş belediye olması hem iki bölgenin insanını sevindirecek hem de ülkenin kalkınmasını sağlayacak. 2 belediyenin kardeş belediye olmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Malazgirt Belediye Başkanı Cengiz Altın
 
MALAZGİRT HEPİMİZİN MİRASI
Çiler’in ardından Yedirenk Tek Yürek Platformu Başkanı Ömer Erdoğan, Muş Vakfı Başkanı Dr. Orhan Sami Gültekin ve Gebze Belediye Meclis Üyeleri adına Osman Sezer, salonda hazır bulunan katılımcıları selamladı. Bu konuşmaların akabinde kürsüye çıkan Malazgirt Belediyesi Başkanı Cengiz Altın, şunları aktardı; “Bu kardeşliğimiz sadece kâğıt üzerinde kalmayacaktır. Bu yıl 949 yılını kutlayacağımız Malazgirt Zaferi’ne tüm konukları davet ediyorum. Malazgirt’i tanımak için önce Malazgirt’in ruhunu bilmek gerek. Malazgirt ruhu kardeşlik, birliktelik ruhudur. Malazgirt’te şehit olanlar bu toprakları bize emanet ettiler. Bizim amacımız hem sosyal hem de ekonomik projeler hazırlamaktır. Oradan buraya göçü engellemek amacındayız. Gençlere istihdam sağlamak zorundayız. Malazgirt ruhunun önce Malazgirt halkından başlaması lazım. Malazgirt sadece bizim değil, tüm hepimizin kültürel mirası” dedi.


 
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ
Altın’ın ardından selamlama konuşması gerçekleştiren Zinnur Büyükgöz ise, “Bu toprakları imar eden, yaşatan bir medeniyetin sahipleriyiz. Tarihte batı medeniyetinin anlayışında hep zulüm vardır ancak Fatih, İstanbul’a girdi hiçbir kiliseye ve sivil yerleşime dokunmadı. Bu toprakları imar eden, yaşatan bir medeniyetin sahipleriyiz. Alparslan gelmeden önce bu topraklarda gönüller fethedilmişti. Nihai son nokta da Alparslan’ın askeri mücadelesi olmuştur. Fatih’in İstanbul’u fethetmesi ve İstiklal Harbimiz milletimiz için dönüm noktasıydı. Bütün bunların sembolü olarak biz Malazgirt Belediyemizle kardeş şehir protokolümüzü imzaladık. Konu hakkında emeği geçen ve desteğini esirgemeyen siyasi parti temsilcilerimize teşekkür ediyoruz. Burada geçmişe ve geleceğe sahip çıkmak vardır” dedi.


 
“BİRLİK VE BERABERLİK İÇERİSİNDE”
Çakmak ise yaptığı konuşmasında, “Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal, burası Anadolu’nun tapusudur demiştir. Biz şanlı, aziz ve kıymetli Türk milletinin evlatlarıyız. Cenab-ı Allah bizi böyle bir milletin evladı olarak dünyaya getirdiği için şükretmemiz gerekiyor. Bunun da üzerimize yüklediği bir tarihi sorumluluk vardır. Bize düşen asil ecdadımızın izinden yürümektir. Anadolu atalarımızın bizim için yurt olarak seçtiği topraktır. Birlik, beraberliğimizi daim ederek, işbirliğimiz arttırmalıyız. Bu toplantıdan Malazgirt’imize hayırlar çıksın. Ticari ilişkiler anlamında değer katabilirsek ne mutlu bize. Tarih bilincimizin gençlerimize aktarılması için çok önemli bir fırsattır bu protokol. Bu konuda emeği geçen tüm herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın
 
“BU COĞRAFYA ATALARIMIZDAN MİRAS”
Malazgirt Kaymakamı Emre Yalçın ise, “Bugün bir gönül köpürüsü kurduk. Bu köprüden geçmenizi dileriz. Gelin bizleri bir tanıyın, kapımız size her zaman açık” şeklinde kısa bir selamlama konuşması yaptı. Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise, “Bu çok önemli ve anlamlı bir toplantı. Gönül köprünün yeniden inşası ile ilgili bir toplantı. Bu coğrafya bize atalarımızdan miras. Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana ülkenin toprakları üzerinde oyunlar oynanıyor. 15 Temmuz’da bu memleketin birliğine karşı bir hareket yapılmış ancak milletimiz bir ve beraber yaparak, o terör örgütünü yok etmiştir. Bizim ecdadımız gönülleri fethetmiştir. Yeniden kardeşliğimizi sağlamamız lazım. Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ile Marmara’yı kucaklaştırmamız ve yeniden kardeşliğimizi tesis etmeli, 82 milyon insanı koşulsuz birbirimizi sevmemiz gerekiyor. Birbirimizi sevip, saygı duyup, el vermeliyiz. Öncelikle kardeşliğimizi tesis edeceğiz. Ardından yatırımlar yaparak güzel şeyler yapacağız” diye konuştu. Son olarak Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fethi Ahmet Polat, Malazgirt tarihine ilişkin bilgiler verdi. Hediye takdiminin akabinde ise günün anısına çekilen toplu fotoğrafla program sona erdi.

Kaymakam Güler, konuşmasında birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Protokol üyeler günün sonunda birbirlerine hediye takdiminde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum