Gebze'ye çöp bertaraf ve toplama tesisi

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, dün Kocaeli’nde yayın yapan gazetelerin sorumlu müdürleriyle bir araya geldi. Büyükakın, burada yaptığı açıklamada Gebze’ye de çöp bertaraf ve toplama merkezi yapılacağını açıkladı.

Gebze'ye çöp bertaraf ve toplama tesisi
15 Ocak 2020 - 11:34 - Güncelleme: 15 Ocak 2020 - 12:03

Dün akşam il genelinde yayın yapan gazetelerin sorumlu müdürleriyle bir araya gelen Doç. Dr. Tahir Büyükakın, Gebze’ye çöp bertaraf ve toplama merkezinin yapılacağını duyurdu. Çöp merkezinin Balçık Köyü’nün arkasına Sabiha Gökçen Havalimanı için maden çekilen bölgeye kurulacağını açıklayan Büyükakın depolama tesisleri ile ilgili çok net konuştu ve şunları dile getirdi; “Adayken bile çöp yakma tesisi yapmayacağım dedim. Bu kentte bir çöp yakma tesisi yapılmayacak. Bertaraf yöntemlerinden biri çöp yakmadır. Ama bunu tekrar söylüyorum. Biz çöp yakma fabrikası yapmayacağız. Bertaraf tesisi kuracağız. Çöpleri evde ayrıştırma geri kalanları da bertaraf etme şeklinde bir atıl yönetimi kuracağız. İki yıllık bir süre demek oluyor bu. Kocaeli’nin bu iki yılı depolama tesisi kurmadan atlatması imkansız.
 
“2 YILIMIZ YOK”
Bizim çöpü depolamak için 2 yılımız yok. Genel sekreterken 3 yılın üzerinde bir süreden bahsetmiştim. Ancak bu süremiz doldu. 2021 yılına geldiğimizde İZAYDAŞ’a çöp dökecek yerimiz kalmayacak. Bu süre zarfında da bizim çöpü depolama yerine ihtiyacımız var. Bu süreçte akademik odalarla katılımcı bir süreç yaşadık. Onlara tüm bilgileri verdik. Çöpün Derince dahil olmak üzere Gebze tarafına doğru toplam çöpün yüzde 51’i o tarafta. Zannediyorum bizim iki tane bertaraf tesisi kurmamız gerekiyor.
 
BALÇIK MAHALLESİ’NİN ARKASINA
Bu kentte üç yerinde ayrıştırma tesisi, 2 bertaraf tesisi ve 2 de depolama tesisine ihtiyaç var. Çalışmalar onu gösteriyor. Bunu uzun vadede söylüyorum. Bizim acil olarak depolama tesisine ihtiyacımız var. Çöp depolama tesisinin Batı yakasındaki kısmı Sabiha Gökçen Havalimanı için maden çekilen bölge. Balçık Köyünün hemen arka tarafına kalıyor. Bu bölgede Sabiha Gökçen’in maden ihtiyacı bitince bir depolama tesisi ve bir bertaraf tesisi kurulacak.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum