Gebze'yi rahatlatan haber Bakan Koca'dan geldi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs önlemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bugün basın mensuplarıyla bir araya gelen Bakan Koca, şu ana kadar Türkiye'de koronavirüs vakasına rastlanmadığını dile getirdi.

Gebze'yi rahatlatan haber Bakan Koca'dan geldi
27 Şubat 2020 - 17:51

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs vakasıyla ilgili son durumu paylaştı. Dün Gebze'de koronavirüs şüphesiyle bir vatandaşın karantinaya alınmasının akabinde Gebze genelinde bir panik havası hakimdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasında Gebzelileri rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Koca, "Tahran'dan gelen vatandaşların testleri negatif çıktı. Yani koronavirüse rastlanmadı. Bilim kurulu şu an negatif çıkmasının ileride de negatif çıkması anlamına gelmediğini bildirdi. Yedinci gün yeniden bakılacak. Farklı illerdeki şüphelilerde sonuç negatif" dedi.

"YARIN OLMAYACAĞI ANLAMINA GELMEZ"
Açıklamalarına devam eden Koca, "Tahran'dan gelen vatandaşlarımızda şu an ateş durumunun olmadığını söylemek istiyorum. Öksürük ve boğaz ağrısı olan hastalarımız vardı, onlarda da solunum sıkıntısı gibi herhangi bir sorunun olmadığını, kötüleşmenin olmadığını çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Yapılan testlerin negatif çıktığını; yani koronavirüs hastası olmadıklarını özellikle söylemek istiyorum.  Bu arada farklı illerimizde şüpheli vakalar olmakta. Şüpheli gördüğümüz bütün vakalardan numuneler alınmakta. Şu ana kadar koronavirüs açısından tetkik sonuçlarında bir husus olmadığını söylemek istiyorum. Niğde'de Pakistan vatandaşının tahlil sonuçlarında koronavirüs çıkmadı. Eskişehir'de aile sağlık merkezine başvuran vatandaşta herhangi bir klinik bulgu olmadığını söylemek istiyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da gelişmeleri kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşacağımızı ifade etmek istiyorum. Şu ana kadar hiçbir ilimizde koronavirüs vakasına rastlanmadı. Yarın olmayacağı anlamına gelmez" ifadelerini kullandı.

"HASTANELERİMİZİ HAZIR HALE GETİRDİK"
Bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında Türkiye'nin aldığı önlemlerden de bahseden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Birçok hastanemizde ortamlarımızı hazır haline getirdik. Pozitif çıktığında nerede nasıl bu tedavinin sürdürülmesi gerektiğini Bilim Kurulu ile tartışırız. Şu an sınırdan geçişlere kapalı, havayolu kapalı. Dolayısıyla kaç kişinin gelmek istediğiyle ilgili şu an bende net bilgi yok. Hac dönemine epey zamanımız olduğu için Bilim Kurulu gündemine almadı. Şu an için önümüzdeki haftalar enfeksiyonun, bu salgının bölgede ve ülkemizdeki ve dünyadaki seyri bunu belirlemiş olur. Ama Hac için daha epey bir zamanımız var. İran'a Türk vatandaşının gitmesine izin vermiyoruz, kapalı. İranlı gitmek istiyorsa gidebilir diyoruz. Gelmesine izin yok. Çin'de iki taraflı kapalı biliyorsunuz.Maske fiyatları noktasında da vatandaşımızın gerektiğinde Rekabet Kurulu olmak üzere müracaatları olabilir. Bakanlığımız da hassasiyet içerisinde" şeklinde konuştu.
haberturk.com


YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • cumali KURUŞ
    4 ay önce
    Yarın olmayacağı anlamına gelmez demek, bir risk var , ben yok diyorum ama yarın bu hastalarda çıkarsa, o zaman demiştim dersiniz. Irandan aylardır gelen insanlar var, ve bunlar doğu bölgesinden girip çıkıyor, yani tehlike içerde mevcut , tedbirli olmakta fayda var.