Gebzeli çiftçilere 800 bin TL'lik destek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, çiftçilere önemli destekler vermeyi sürdüryor. Bu bağlamda Gebze’de faaliyet gösteren çiftçilere 800 bin TL‘lik destek sağlandı.

Gebzeli çiftçilere 800 bin TL'lik destek
09 Ekim 2019 - 12:00

Sanayinin başkenti Gebze bunun yanı sıra önemli tarım alanlarına da ev sahipliği yapıyor. İstanbul gibi önemli bir pazara yakın olan Gebze'de tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere Kocaeli Büyükşehir Belediyesi önemli destek sunmaya devam ediyor.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Lütfi Efil, Gebze Ziraat Odası Başkanı Ayhan Pekşen ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Gebze de seraların yoğun olarak bulunduğu Denizli, Cumaköy, Kadıllı ve Ovacık mahallelerinde incelemelerde bulundu. Arazi fiyatlarının aşırı değer kazanması, konut ve sanayi alanları içerisinde kalması tarımsal üretimi zorluyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise çiftçilerin üretim yapması için Gebze'de birim alandan en fazla üretim imkânı veren örtü altı yetiştiriciliğini destekleyerek çiftçileri teşvik ediyor.

200 ÇİFTÇİYE 800 BİN TL DESTEK
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü Gebze ilçesinde yaklaşık 200 çiftçiye 800 Bin TL tarımsal desteklemede bulundu. 180 çiftçinin toprak analizi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nce karşılandı. Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı ziraat mühendisleri ve veteriner hekimleri çiftçilere yerinde tarım danışmanlığı hizmeti veriyor.

GEBZE’DE TARIM FAALİYETLERİ
5 bin adet seranın bulunduğu bölgede bin 600 dekar alanda örtü altı tarımı yapılıyor. Bin 700 dekar alanda ise açıkta sebze yetiştiriciliği yapılıyor. 15 bin 50 büyükbaş, 32 bin küçükbaş hayvancılığın yapıldığı bölgede, 5 bin 520 adet arı kovanı bulunuyor. Yapılan çalışmalar neticesinde yaklaşık 3 bin adet olan örtü altı sayısı 5 bin adet oldu. Çiftçiler, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kendilerine gösterdiği hassasiyet, teşvik ve yardımlardan dolayı memnuniyetlerini ifade ediyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum