Gebzeli tarihçi Rıdvan Şükür'ün yeni kitabı çıktı

Gebzeli tarihçi yazar Rıdvan Şükür, yeni çıkan ‘Kocaeli üzüm bayramları’ kitabıyla Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’i ziyaret etti.

Gebzeli tarihçi Rıdvan Şükür'ün yeni kitabı çıktı
12 Ocak 2021 - 09:47 - Güncelleme: 12 Ocak 2021 - 11:58

Daha önce yayımlanmış iki kitabı olan Gebzeli tarihçi yazar Rıdvan Şükür, kısa bir süre önce çıkardığı 'Kocaeli üzüm bayramları’ kitabıyla protokol ziyaretlerine başladı. Şükür yeni kitabıyla ilk ziyaretini Gebze Kaymakamı Mustafa Güler’e gerçekleştirdi. Görüşme sırasında tarihçi Şükür, Cumhuriyet döneminde Kocaeli bölge tarımına ışık tutan üçüncü kitabı olan “Kocaeli üzüm bayramları ve Bağcılık”  isimli kitabını Kaymakam Güler’e takdim etti.  Şükür, 1960’lı yıllara kadar İstanbul piyasasına en iyi sofralık üzüm çeşitlerini yetiştiren bölge bağcılarının çalışmalarını ve bölge üzümleri hakkında Kaymakam Güler’i bilgilendirdi. 

ÜZÜM BAYRAMLARI DÜZENLENMİŞ
Ayrıca Şükür, yılda bir defa Kocaeli üzümcülerini bir araya getirerek üzüm bayramlarını düzenleyen Kocaeli Valiliği’nin üzümün iktisadi ve sosyal hayat içinde önemini bilerek bu üzüm bayramları kutlama geleneğini yıllarca canlı tuttuğunu söyledi. 
Kitapta üzüm bayramları dışında Kocaeli bölge bağcılığını da detaylı olarak ele alıyor. Şükür, 2020 yılı içerisinde ‘Çayırova Teknik bahçıvanlık okulu’ ve ‘Gebze çevresinde kırsal yerleşim’ adlı kitaplarını da yayınlayarak bölge tarihine ve kültürüne katkı sunmuştu.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum