Gebzeliler Bocce'yi sevecek

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Bocce sporu gün geçtikçe Gebze’de de yaygınlaşacak.

Gebzeliler Bocce'yi sevecek
18 Eylül 2019 - 14:35

Türkiye Bocce Bowling ve Dart Federasyonu çatısı altında faaliyet gösteren Bocce sporu gün geçtikçe Gebze’de de yaygınlaşacak. 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bir spor dalı olan Bocce’yi Gebzeliler ile tanıştıran Gebze Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Gökhan Yavaşer ilk olarak Gebze Belediyesi’nin desteğiyle spor salonunun hemen yanında bulunan Bocce alanını uygun bir zemine getirtti. Müdürlük bünyesinde bulunan Bocce antrenörü Satılmış Yılmaz nezaretinde bu spor dalını yaygınlaştırmayı hedefleyen Yavaşer, Okul Sporları, Engelli, Rehabilite ve yetişkin bireylere yönelik Bocce etkinliklerine yeni dönemde daha aktif olarak hizmet vereceklerini söyledi.

BOCCE NEDİR ?
BOCCE NASIL OYNANIR ?

Bugünkü haliyle ilk kez Romalılar tarafından oynanan ve 'bocce' adı verilen spor dalı, en eski spor dallarından birisi olarak gösteriliyor. Tarihi M.Ö. 5000 yıllarına dayandığı tahmin edilen boccenin, ilk çıktığı yıllarda kaya parçaları ile oynandığı düşünülüyor. İşte, bocce hakkında tüm bilinmesi gerekenler…
Oyun 26,5 metre boyunda 4,5 metre genişliğinde pürüzsüz zeminde iki ya da üçlü takımlar arasında oynanıyor. Atılan demir topların hedef topa (pallinoya) yakın durmasının amaçlandığı oyunda rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan takım oyunu kazanıyor. Türkiye'de 1990'lı yıllarda oynanmaya başlayan oyun yaşlılar arasında ilgi görüyor.

Oyundaki amaç, attığınız/yuvarladığınız toplarınızın hedef topa (pallinoya) yakın olmasını sağlamaktır. Rakip toplarından hedef topa daha yakın olarak atılan her top için bir puan alınıyor ve 15 puan alan oyuncu oyunu (maçı) kazanıyor. Eğer rakibin topu hedef topa daha yakınsa ve sizin yuvarlamanız olanaksızsa hedef topu ya da rakip topu vurmak için de atış yapılabilmektedir.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum