Gebzeliler nöbete devam etti

Gebze, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde meydanları yine boş bırakmadı. Hain darbe girişiminin sene-i devriyesinde Gebze kent protokolü ve vatandaşlar, demokrasi nöbetine devam etti. Hain darbe girişiminde 251 kahramanımız dualarla anıldı.

Gebzeliler nöbete devam etti
15 Temmuz 2020 - 23:56

Gebzeliler, vatan nöbeti için bir kez daha alanları doldurdu. 15 Temmuz Milli İrade Kent Meydanı’nda gerçekleşen anma programına Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanvekili Yaşar Çakmak, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Kuruçay, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Gebze İlçe Jandarma Komutanı Personel Binbaşı Barış Eke, Gebze İlçe Emniyet Müdürü Adil Uğur Bilgili, Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, Kocaeli Büyükşehir Belediye Gebze Bölge Koordinatörü İbrahim Pehlivan, önceki dönem Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, AK Parti Eski Kocaeli Milletvekili Cemalettin Kaflı, birim müdürleri, siyasi parti ilçe başkanları, STK temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda Gebzeli katılım gösterdi. Pandemi süreci dolayısıyla sosyal mesafeye dikkat edilerek icra edilen anma programı 15 Temmuz Hatıra Sergisi’nin kurdele kesimiyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın akabinde, şehitlerimizin ruhu için Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirildi.


 
GAZİLERİMİZ SÖZ ALDI
Daha sonra söz alan 15 Temmuz Gazisi Ahmet Eren, 4 yıl önce yaşadıklarını aktardı. Eren, “Ben oraya şehit olmaya gittim, Allah bana gazi olmaya nasip etti” dedi. 15 Temmuz Gazisi Safiye Bayat ise, “Son Türk kalana kadar, vatana sahip çıkmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu. Bayat’ın ardından söz alan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, “Bir milletin destanı çoksa bağımsızlığını kaybetmez. Bizim milletimiz destanlarla doğmuştur” dedi ve 15 Temmuz’un öneminden bahsetti. Sivil Dayanışma Platformu adına Av. Nizamettin Kaya açıklamalarda bulundu. Kaya, “Milletin silahını halka doğrultan hainler darbe yapmak istemişti. Aziz milletimiz, ölümü göze alarak, kanlı darbe girişimini makus hale getirmiştir” ifadelerini kullandı.


 
“GÜCÜMÜZ KARDEŞLİĞİMİZ”
Programda şiir dinletisi sonrasında protokol konuşmalarına geçildi. İlk olarak kürsüye çıkan GTÜ Rektörü Aslan, “15 Temmuz gecesi, demokrasimizi ve geleceğimizi yok etmek isteyen vatan hainleri harekete geçmiş, milletin silahlarını millete doğrultarak hain ve kanlı bir darbe girişiminde bulunmuşlardır. 15 Temmuz milletimizin karşısındaki düşman ne kadar güçlü olursa olsun, dur diyebileceğinin göstergesidir. 15 Temmuz, bayrak ve vatan için düşünmeden ölüme yürümektir. Başta bu toprakları bize vatan yapan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, 15 Temmuz günü bu vatan için şehadete yürüyen kahramanlarımızı minnetle ve rahmetle anıyorum. En büyük gücümüz, kardeşliğimiz ve birliğimizdir” dedi.


 
“83 MİLYON ŞAHİT OLDUK”
Akabinde söz alan Yaşar Çakmak, “15 Temmuz gecesi, bir gecede vatanımızda 251 şehit oldu ve 83 milyon da buna şahit oldu. O gece Cumhurbaşkanımızı öldürmek istediler. Cumhurbaşkanımız asla ülkeden ve meydanlardan ayrılmadı. O gece o kadar hikayeler yaşandı ki. Gebze’de Kocaeli’nde İstanbul’da her yerde birçok kahramanlık hikayeleri yaşandı. 15 Temmuz gecesi yaşadığımız gerçekleri bilmeyenlere anlatmak, anmak ve hatırlamak için aziz şehitlerimizin hatıralarını yad etmek için toplanıyoruz, toplanmaya da devam edeceğiz. Biz hakkın ve hakikatin temsilcileriyiz. Bu ruhu taşıyanlar oldukça biz birlik ve beraberlik içerisinde ilelebet yaşayacağız. Rabbim birliğimizi ve beraberliğimizi daim eylesin” ifadelerini kullandı.


 
“ALLAH BİR DAHA 15 TEMMUZ YAŞATMASIN”
Çakmak’ın ardından Gebzelilere kürsüden seslenen Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, “15 Temmuz’un dördüncü sene-i devriyesini idrak etmiş olacağız. Bu milletin bir kez daha dirilişine şahit olduğumuz için gururlu ve onurluyuz. Burada olmak hepimiz için ayrıcalık. Biz dünyanın en köşebaşı parselinde yaşıyoruz. 1071’de Anadolu’ya ayak bastığımızdan beri biz karış karış bu toprağa şehit kanı akıttık ama hiçbir zaman bu toprakları terk edip gitmek gibi düşüncemiz olmadı. Kıyamete kadar bu toprakları biz vatan bilerek bu topraklarda yaşamayı rabbim bize nasip etsin. Daima diri, iri ve uyanık olacağız. Çocuklarımıza geçmişimizi anlatacağız, destanlarımızdan bahsedeceğiz. Her dış mücadelede düşmana karşı mücadelede tek yumruk olduk. Biz çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkacağız. Kıyamete kadar yaşatacağımız bu devletin geleceği için onları bilgilendireceğiz. Allah bir daha milletimize 15 Temmuz’ları yaşatmasın” dedi.


 
“BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİ KORUYALIM”
Protokol adına son olarak söz alan Gebze Kaymakamı Mustafa Güler ise, “Türk tarihine kara leke olarak geçen, vatandaşın vergisiyle alınan silahların, halka doğrultulduğu ve 251 kahramanımızın şehit düştüğü hain darbe girişiminin yıldönümü. Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine meydanları doldurmuş kardeşlerimizden Allah razı olsun. Bu aziz vatanının her karışı şehit kanlarıyla donatılmıştır. Biz cihana hükmetmiş bir milletiz. Çanakkale’yi kazandıran ruh, 2016 yılında işgal girişimine karşı mücadele etmiştir. Türk milleti 15 Temmuz’da darbe girişiminde bulunanlara meydanları dar etti. O gece millet tek vücut oldu. Konu vatan ve millet olunca, milletimiz bir araya geliyor ve beraber şerleri defetmek için canını feda ediyor. 15 Temmuz’u unutmamamız gerek. Gelecek nesillerimize sahip çıkmamız lazım. Güçlü bir ülkeyiz, küresel bir güç olmaya devam ediyoruz. 15 Temmuz’da başarılı olamasaydık bugün ülkemiz bir Suriye gibi olurdu. Birlik ve beraberliğimizi koruduğumuz sürece vatan için, millet için mücadeleye devam edeceğiz. Allah Cumhurbaşkanımızdan ve memlekete hizmet edenlerden razı olsun” ifadelerini kullandı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birik Günü programı konuşmaların ardından çeşitli etkinliklerle devam etti.

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ah adalet
    6 ay önce
    Adnan Köşker ne alaka fetöcülerin Adnan abisi 15 temmuz da neredeydi ispatlasın da görelim. Kim kazanırsa ona göre şekil almakla uğraşıyordu. Şu adamı haber yapmayın