Geleceğin sosyal medyasının iç yüzü

TikTok uygulaması, muhtemelen şu an dünyanın en değerli girişimcilik örneğinden biri. Ancak bazıları inatla küçümseyerek saçma bir uygulama olduğunu söylemeye devam ediyor.

Geleceğin sosyal medyasının iç yüzü
22 Temmuz 2019 - 11:45

TikTok uygulaması, muhtemelen şu an dünyanın en değerli girişimcilik örneğinden biri. Ancak bazıları inatla küçümseyerek saçma bir uygulama olduğunu söylemeye devam ediyor. Dünyanın en popüler ve ilginç sosyal medya uygulamalarından olan TikTok, Türkiye'de herkesin çılgıncasına kullandığı bir şey değil. O yüzden açıklamakta fayda var...

TikTok'ta kullanıcılar, 15 saniyelik kareoke veya skeç yaptıkları kısa videolar çekip arkasına bir şarkı, üzerine de bir efekt basıp yayınlıyorlar. Başkalarının videolarına yanıt vererk 'düet' yapıyor, böylece sonsuz bir reaksiyon zincirini besliyorlar. Kullanıcılar kendi seslerini de yükleyebiliyor; böylece başkalarının videolarına kareoke yapmaları da mümkün oluyor.

TWİTTER VE SNAPCHAT'İ GEÇTİ
TikTok'u eğlenceli kılan bu unsurlar, uygulamanın neden bu kadar büyüdüğünü de açıklıyor aslında: Eylül 2018’de TikTok'un App Store'dan indirilme sayısı; Facebook, Instagram, YouTube ve Snapchat’i geçti.

2018 GENELİNDE DE 1 MİLYARDAN FAZLA İNDİRİLDİ
Hala Facebook'tan küçük olsa da (Instagram and WhatsApp dahil aylık 2.27 milyar aktif kullanıcısı var, onu geçmek kolay değil); Twitter (336 milyon) ve SnapChat'in (186 milyon) çok ötesinde kullanıcı sayısı var.

75 MİLYAR DOLARIN ÜZERİNDE DEĞER BİÇİLİYOR
Dünyanın en değerli girişimcilik örneklerinden bir diğeri olan Uber'i geçerek büyük bir başarıya imza atan TikTok, ana şirketi ByteDance için büyük bir sükse sebebi oldu tabii.

Şu an 75 milyar doların üzerinde değer biçilen TikTok, aynı zamanda “güncele bu kadar uyum sağlayabilen” ilk Çin internet şirketi olma özelliği taşıyor. Bundan güç alan ByteDance, yapay zeka ve medya içeriğine 1.4 milyar dolar daha yatırım yapmaya hazır olduğunu söylüyor. Kısacası TikTok o kadar büyüdü ki, Facebook rakip olarak 'Lasso' adlı bir uygulama üzerinde çalışıyor. Kasım ayında Lasso'yu daha çok konuşacağız.

İlk bakışta SnapChat, Vine veya Dubsmash gibigörünen TikTok'ta da mahremiyet, trollük gibi problemler de yaşanıyor. Ancak algoritması o kadar gelişmiş ki, birbiri ardına sürüyle eğlenceli video izleyebiliyorsunuz. Bedava sunulan ses ve görsel efekt dizisi sayesinde siz de video çekmek istiyorsunuz.

İşlevi çok basit olsa da (şarkı söyle, dans et, müzik dinle) TikTok'ta 'var olmak' o kadar da kolay değil. Video çekmek, fenomen olmak, popüler içerikler üretmek bayağı zahmetli bir iş. Ama yetenekli kullanıcıları yıldıza dönüştüren şey de bu zorluk...

PEKİ BU UYGULAMANIN FENOMENLERİ KİM?
16 yaşındaki Alman ikizler Lisa ve Lena (32 milyon takipçi), 18 yaşındaki Baby Ariel (29 milyon takipçi), 16 yaşındaki Loren Gray (29 milyon takipçi) ve 16 yaşındaki Jacob Sartorius (19 milyon takipçi) kendi single'larını çıkarmayı başaran yıldızlardan birkaçı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum