Gelecek Bilişim Vadisi'nden yükselecek

Ülkemizin en büyük tematik parkı olan ve Gebze’nin gurur kaynakları arasında yer alan Bilişim Vadisi, Türkiye’nin teknoloji kalbi olma yolunda emin adımlarla devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze’de katıldığı programda Bilişim Vadisi’nin daha da büyüyeceğini ve Türkiye için adeta bir silikon vadisi halini alacağını sinyallerini verdi.

Gelecek Bilişim Vadisi'nden yükselecek
02 Ocak 2020 - 11:38

Tüm Türkiye, 27 Aralık 2019 günü gözünü Gebze’de bulunan Bilişim Vadisi’ne dikmişti ve yerli otomobil ilk kez burada görücüye çıkmıştı. Bilişim Vadisi, Milli Teknoloji Hamlesi yolunda küresel ve yerel inovasyon ve teknoloji transfer merkezleri, üniversiteler, araştırma enstitüleri, uluslararası ve ulusal yatırımcılar ve fonlar, konunun muhatabı tüm sivil toplum örgütleri, özel sektör ve devletin tüm kamusal alanı ile iş birliği yapacak ve proje bazlı müşterek çalışmalar geliştirerek teknoloji tabanlı kalkınmaya önderlik etmek için Gebze’de çalışmalar üretiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze’de yerli otomobil tanıtımını gerçekleştirdiği programda Bilişim Vadisi’nin daha da güçlenerek, Türkiye’nin teknoloji kalbi olacağını belirtti. Erdoğan, burada gerçekleştirdiği konuşmada Bilişim Vadisi hakkında şunları söylemişti;

MEGA TEKNOLOJİ KORİDORU
“Bilişim Vadimiz, kabiliyetlerimizi bir araya getirip, önümüzdeki dönemin eğilimlerini bugünden yönlendirme doğrultusunda attığımız adımlardan biridir. Bu amaçla Marmaray'a, Bilişim Vadisi ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi bağlantısı kuruyoruz. Böylece 20 milyonluk nüfusu yarının teknolojilerinin yeşereceği Bilişim Vadisi ile buluşturuyoruz. Bu ulaşım hattına "Mega Teknoloji Koridoru" diyebiliriz.

KOCAELİ VE İZMİR’İN TEKNOLOJİ ULAŞIMI
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü yanında kuracağımız yeni teknoloji geliştirme bölgesini de Bilişim Vadisi çatısı altına alıyoruz. İşte Osmangazi Köprüsü burada. Artık İzmir'e iki buçuk saatte ulaşılabiliyor. Bu sayede, Kocaeli ile İzmir'i teknolojik açıdan buluşturuyoruz. Buralarda oluşacak bilgi birikimiyle uluslararası alanda rekabet edebilir bir teknoloji üssü oluşturmanın peşindeyiz.

YENİ NESİL OKULA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Türkiye'nin üretken gençleri tüm enerjilerini burada somut projelere dökecek. Bu teknoloji üssüyle, kritik teknolojilerin geliştirilmesinde ülkemize çağ atlatacağız. Yeni teknolojilerin en önemli bileşeni yazılımlardır. Bunun için 170 bini aşan yazılımcı sayımızı hızla 500 binin üzerine çıkaracağız. Çocuklarımıza yazılım geliştirme yetkinliği kazandırmak için eğitim faaliyetlerini daha da artıracağız. Bilişim Vadimiz, açacağımız yeni nesil yazılım okullarından birine de ev sahipliği yapacak. Teknoloji şirketleri, sivil toplum kuruluşları ve ilgili kurumlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bilişim Vadisi, açık kaynak platformunun da merkezi olacak.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum