Gökhan Aktaş, Sivas Katliamı'nda kaybedilen canları andı

CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş, 2 Temmuz Sivas Katliamı'nın yıldönümünü anarak, "Hayatını kaybeden 35 insanımızı saygıyla anıyoruz" dedi.

Gökhan Aktaş, Sivas Katliamı'nda kaybedilen canları andı
02 Temmuz 2020 - 09:26

CHP'li Aktaş yaptığı açıklamada şunlara değindi; "27 yıl önce bugün Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal şenliklerine, birçok aydın sanatçı, ülkenin değişik yerlerinden gelen yurttaşlar, yurt dışından gelen konuklar katılmıştı. Onlar semaha durmaya, şiir okumaya, türkü söylemeye, kardeşlik sofrası kurmaya gelmişlerdi. Ama günler öncesinden katliam planları yapılmış ve Sivas’ta yayın yapan birçok gazete "Müslüman mahallesinde salyangoz satıyorlar" diyerek halkı kışkırtmaya çalışmıştı.  Saldırganlar oteli ateşe vermişler ve 35 insanımızı diri diri yakmışlardır. Yakılan insanlar aydınlar, şair ve yazarlar, bu ülkenin aydınları onuruydular. Dumanlara boğularak, diri yakılarak katledildiler. Tıpkı yüzyıllar önce dil, din, ırk ayrımı gözetmeksizin tüm halkın getirmiş, kardeşçe bir düzen için mücadele etmiş ve bu uğurda ömrünü vermiş Pir Sultan gibi.

"FAİLLERİNDEN HESAP SORULMADI"
​​​​​​Geçen 27 yılda Sivas Katliamının dolaylı faillerinden ve azmettiricilerinden hesap sorulmamış olması, davayı zaman aşımına uğratarak korunup kollanmaları ülkemizdeki cezasızlık kültürünün ve adaletsizliğin en iyi örneklerindendir. Sivas katliamı insanlık suçudur ve zaman aşımı yapılamaz.  İnsanlığı artık bu ve benzeri katliamlarda yitirmemek için, o zihniyetle her alanda ve her koşulda mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu bizim insanlığa olan borcumuzdur. 27. yılında Sivas Katliamı'na sebep olan o zihniyeti lanetliyor, Madımak Oteli’nde canlarına kıyılan 35 insanımızı saygıyla anıyoruz."

YORUMLAR

  • 0 Yorum