Reklam
Reklam

GTÜ'de element analiz laboratuvarı kurulacak

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) ile bir Kale Grubu şirketi olan ve ülkemizin fabrika baca gazındaki atık ısının kullanılması ile ısıtılan ilk modern serasını işleten Mavruz Tarım arasında Ar-Ge odaklı iş birliği protokolü imzalandı. Protokol ile Biyoteknoloji Enstitüsü bünyesinde yüzde yüz hibe destek ile element analiz laboratuvarı kurulacak. Laboratuvar, GTÜ’yü mineral analizlerinde referans merkezi yapacak.

GTÜ'de element analiz laboratuvarı kurulacak
06 Nisan 2021 - 15:59
Gebze’nin gurur kaynakları arasında yer alan ve ülkemizin 11 Araştırma Üniversitesi’nden biri olan GTÜ’nün biyoteknoloji enstitüsü ile sürdürülebilir ve çevre dostu topraksız sera üretiminde inovasyon ile öne çıkan Mavruz Tarım arasında bir süredir devam eden görüşmeler neticesinde, 2 Nisan Cuma günü 10 yıllık bir iş birliği protokolü imzalandı. Protokol kapsamında, Mavruz Tarım tarafından kurulmuş olan ve Türkiye’nin fabrika baca atığındaki ısıdan yararlanılarak ısıtılan ilk modern serası olma özelliğini taşıyan 40 dönümü aşkın büyüklükteki topraksız domates serasında; sürdürülebilirlik, verimlilik ve kalite odaklı, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat hedefleri ile uyumlu Ar-Ge çalışmaları yürütülecek.

GTÜ HEYETİ ÇANAKKALE’YE GİTTİ
Besin içeriği zenginleştirilmiş, gıda güvenliği tescillenmiş, fonksiyonel ve biyogüçlendirilmiş domateslerin ve katma değerli domates ürünlerinin çevre dostu ve inovatif yöntemler ile geliştirilmesi için üniversite ve sanayi iş birliği yapacak. GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan’ın başkanlığında Biyoteknoloji Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Işıl Kurnaz ve beraberindeki GTÜ heyeti Çanakkale’nin Çan ilçesinde Çanakkale Seramik yerleşkesinde Kale Grubu Başkanı ve CEO’su ve aynı zamanda Mavruz Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Bodur Okyay tarafından karşılandı.

AR-GE ÇALIŞMALARI HIZ KAZANACAK
Mavruz Tarım’ın yüzde yüz hibe destek ile GTÜ kampüsünde Biyoteknoloji Enstitüsü bünyesinde tümüyle bitki, gıda, toprak, gübre ve besin çözeltisi numunelerinin analizine yönelik bir element analiz laboratuvarı kurulacak. Kurulumunun 2021’in ilk yarısında tamamlanması planlanan laboratuvarda Kale Grubu’nun kurucu ve onursal başkanı Dr. İbrahim Bodur’un adı verilecek. Söz konusu altyapının üniversiteye kazandırılması ile GTÜ Biyoteknoloji Enstitüsü tarım ve gıda ile ilgili mineral analizlerinde bir referans merkez haline gelecek; bilhassa verimlilik, sürdürülebilirlik ve insan sağlığı odaklı bitki besleme (gübre) ve fonksiyonel gıdalar ile ilgili Ar-Ge çalışmaları daha da hız kazanacak. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum