GTÜ'lü akademisyenlere TÜBİTAK'tan ödül

Temel Bilimler Fakültesi, Kimya Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Vefa Ahsen’in yürütücülüğünde gerçekleştirilmiş olan TÜBİTAK-COST projesi üstün başarı ile sonuçlanmış olup bu şekilde sonuçlanan projelerin yürütücü ve araştırmacılarına TÜBİTAK tarafından proje performans ödülü verildi.

GTÜ'lü akademisyenlere TÜBİTAK'tan ödül
29 Temmuz 2019 - 16:57

Proje ekibinde, GTÜ Kimya Bölümünden Prof. Dr. Ayşe Gül Gürek, Doç. Dr. Fabienne Dumoulın, proje kapsamında doktora tezini tamamlamış olan Dr. Duygu Aydın Tekdaş, Yüksek Lisans öğrencileri Aytaç Çavuş, Veysel Koç ve Dr. Emel Önal yer aldı. Tamamlanan proje kapsamında 3 adet SCI kapsamında (Q1 ve Q2 kategorisinde) tam makale, 4 adet Uluslararası Bildiri, 6 adet Ulusal Bildiri yayınlanıp, 1 adet Doktora ve 2 adet Yüksek Lisans Tezi tamamlandı. Ftalosiyaninler günümüzün umut verici fotosensitizırları arasında yer alırken, Gd-DOTA molekülleri ise en çok kullanılan görüntüleme ajanları arasındadır.

İLERLEME SAĞLAYACAK
Projede bu iki molekülün kombinasyonu ile proje kapsamında potansiyel fotodinamik teranostik ajanların elde edilmesi sağlanmıştır. Bu iki farklı platformda kullanılan bileşiğin aynı molekül içinde yer alması, literatürde çok yer almayan yeni moleküler teranostik bileşiklerin eldesi için son derece orijinal bir kombinasyondur. Bundan dolayı, projede tasarlanmış bu moleküllerle fotodinamik ve görüntüleme alanlarında önemli ilerlemeler kaydedilmesi beklenmektedir.

TEŞVİK ÖDÜLÜ
Ülkemizde ftalosiyanin kimyası üzerinde çalışan birçok grup olduğu düşünüldüğünde bu projenin sonuçlarının bir anlamda bu gruplar için de özellikle uygulama konusunda yararlı olacağı ümit ediliyor.  TÜBİTAK Proje Performans Ödülü (PPÖ), Araştırma Destek Programları Başkanlığı (ARDEB) tarafından desteklenen projelerin çıktı, sonuç ve etkilerini nicelik ve nitelik olarak artırmak amacıyla TÜBİTAK tarafından belirlenen ölçütler ve değerlendirme yöntemine göre hesaplanarak, proje ekibine verilen bir teşvik ödülü oldu.


YORUMLAR

  • 0 Yorum