Reklam
Reklam

GTÜ'lü öğrencilerden çevreci uygulama; 'Biriktir'

GTÜ Çevre Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerinin Sıfır Atık hedefine ulaşmak amacıyla geliştirdiği “Biriktir” uygulaması, çevre bilincinin oluşturulmasına katkı sunuyor. Öğrenciler, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde herkesi uygulamaya destek olmaya davet etti.

GTÜ'lü öğrencilerden çevreci uygulama; 'Biriktir'
07 Haziran 2021 - 09:53
Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) Çevre Mühendisliği bölümü öğrencisi Yağmur Gömürlü liderliğinde kurulan Biriktir Ekibi, “İnsanların, hammadde kaynağı olan atıklarını çöpe atmaktan nasıl vazgeçirir ve sürdürülebilir geri dönüşüm alışkanlıkları kazandırırız?” sorusu etrafında ortaya çıktı.  Elif Köse (Çevre Mühendisliği, 3. Sınıf), Yusuf Demir (Bilgisayar Mühendisliği, 4. Sınıf) ve Yağmur Gömürlü’nün (Çevre Mühendisliği, 4. Sınıf) oluşturduğu Biriktir ekibi, çevre mevzuatlarının takibi ve iş geliştirme, tasarım ve yazılım geliştirme konularında çalışmalar yapıyor. Ekip toplumsal ve çevresel fayda yaratabilecek yenilikçi çözümlerin ortaya çıkması amacı ile, Vodafone ReWorld Açık İnovasyon Programı’na başvurarak 121 Takım arasından finale kadar başarıyla gelip 2 aylık ön kuluçka sürecini tamamladı. İstanbul ve Kocaeli bölgesinden başlayarak yerel yönetimlerin bünyesine katılması için çalışmalarını sürdürüyor. Öğrencilerin geliştirdiği uygulamaları Google Play ve Apple Store’da yayınlanmaya başlamadan önce Gebze Teknik Üniversitesi sıfır atık kapsamında Rektörlüğe bağlı Atık Birimi ve Çevre Yönetimi tarafından geri kazanım atık kutularının noktaları uygulamada paylaşılması sağlandı.  
  
“HAREKETE GEÇMEMİZ GEREKİYOR”
Ekip lideri Yağmur Gömürlü, Biriktir uygulaması ile ilgili şunları söyledi; “Biriktir, geri dönüşüm noktalarını gösteren bir uygulamadan çok daha fazlası! Çevre kazanırken siz de kazanırsınız. Yaşadığınız yeri ve dünyayı sağlıklı, temiz ve güzel hale getirmek için arkadaşlarınızı, ailenizi, komşularınızı, okul arkadaşlarınızı veya iş arkadaşlarınızı Biriktir'e davet ederek beraber atıklarınızı geri dönüştürmeye başlayabilir çevreye olan kişisel etkinizin artışını beraber takip edebilirsiniz. Çevre sağlığını korumamız, karbon ayak izini azaltmamız ve bunun için hepimizin harekete geçmesi gerekiyor.”  
  
“BELEDİYELERİN İŞ YÜKÜNÜ AZALTACAK”
 “Türkiye'de yılda 1,5 milyar ton geri dönüştürülebilir atık ekonomiye kazanmadan çöpe gitmektedir. Bu bizlere, akıllı sistemlere ve insanlara bilinç kazandıracak uygulama ve iş birliklerine ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Biz bireylerin ham madde kaynağı olan geri dönüştürülebilir atıklarını çöpe atmalarından vazgeçirecek, insanları ve firmaları çevre için harekete geçirecek ve belediyelerin iş yükünü azaltacak sosyal bir mobil platform geliştirdik. Bu platform kullanıcılarının en kısa sürede ambalaj, cam, tekstil, elektronik atık, yağ ve pil atık noktalarını gitmelerini sağlarken, geri dönüşüm yaptıkça kazanılan çevre puanlarıyla çeşitli ödüllerin sahibi olmalarını sağlıyor.”   

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • yasar
    2 hafta önce
    gebze spor bal a neden katılmadı, neden haber yapılmıyor-bilgi verilmiyor.