Reklam
Reklam

GTÜ'lü öğretim üyelerinin başarısı tescillendi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ) akademisyenleri, bölgemize bir gurur daha yaşattı. GTÜ'de görevli öğretim üyeleri, dünyadaki en başarılı bilim insanları listesinde yer aldılar.

GTÜ'lü öğretim üyelerinin başarısı tescillendi
30 Kasım 2020 - 10:40 - Güncelleme: 30 Kasım 2020 - 11:10
Bölgemizin parlayan yıldızı GTÜ'nün akademisyen kadrosu göğsümüzü kabartmaya ve başarılara yelken açmaya devam ediyor. Üniversitede görev yapan 8 öğretim üyesi, Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Prof. Dr. John P. A. Ioannidis ve araştırma ekibi tarafından hazırlanan, farklı alt disiplinlerde dünyadaki 7 milyon bilim insanı arasından ilk yüzde 2'lik dilime giren 160 bin kişiden oluşan listede kendine yer buldu. Bilimsel makalelerin, atıf oranlarının, yazar sırası ve sayısı gibi kriterlerin, kompozit indikatör bilimsel etki endeksi kullanılarak değerlendirmeye alındığı araştırma, Amerika Birleşik Devletleri ve Hollanda’dan bilim insanlarının yer aldığı bir komisyon tarafından gerçekleştirildi. 

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİNDEN 5 İSİM
Liste hazırlanırken bilim insanlarının h-indeksi, yayın ve atıf sayısı gibi önemli ölçütler göz önüne alınarak 22 bilimsel alan ve 176 alt alanda sıralama yapıldı. Çalışmada, 1996-2019 yılları arasında en az 5 makale yayınlamış olan yaklaşık 7 milyon araştırmacının tüm akademik kariyerleri boyunca yaptığı çalışmalar incelenerek 159 bin 684 bilim insanı listelendi.  Listede, GTÜ Mühendislik Fakültesinden 5, Temel Bilimler Fakültesinden 3 öğretim üyesi yer aldı.  Bölüm bazında ise Çevre Mühendisliği'nden 1, Kimya Mühendisliği ile kimyadan 3'er, Harita Mühendisliği'nden 1 öğretim üyesi yer aldı.REKTÖR ASLAN'DAN TEŞEKKÜR
GTÜ'de büyük bir başarıya imza atan öğretim üyelerinin adları şöyle; "Prof. Dr. Mehmet Koyba, Prof. Dr. Hüsnü Yıldırım Erbil, Prof. Dr. Erhan Demirbaş, Prof. Dr. Vefa Ahsen, Prof. Dr. Taşkın Kavzoğlu, Prof. Dr. Mahmut Durmuş, Prof. Dr. Mehmet Melikoğlu, Prof. Dr. Rezan Demir Çakan.” GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, öğretim görevlilerinin sağladığı başarı hakkında şu ifadeleri kullandı; “Türkiye’nin Araştırma Üniversitesi GTÜ, ülkemizin hedefleri doğrultusunda her zaman üstüne düşeni yapmayı sürdürmektedir. Ülkemizin sahip olduğu teknoloji ve bilimin çıtasını yükseltmek içinde özveri ile çalışan değerli akademisyenlerimizi kutluyorum, bizlere yaşattıkları bu gurur tabloları için onlara teşekkür ediyorum." 

YORUMLAR

  • 0 Yorum