Reklam
Reklam

GTÜ'ye prestijli bir destek daha

Gebze Teknik Üniversitesi’nde (GTÜ), akıllı şehirlerin güvenliğini sağlamak amacıyla Akıllı Kamu Güvenliği Platformu geliştirilecek.

GTÜ'ye prestijli bir destek daha
14 Aralık 2020 - 14:32
GTÜ Bilişim Teknolojileri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erchan Aptoula ve GTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasari Çelebi tarafından TUBITAK-QNRF programı kapsamında Akıllı Şehirler İkili İşbirliği çağrısına gönderilen ‘Akıllı Şehirler için Kamu Güvenliği Platformu’ adlı proje, birçok başvuru arasından desteklenmeye hak kazandı. Projede GTÜ her iki ülkeden toplamda 10 paydaşın olduğu konsorsiyomda tüm projenin koordinatörü ve Türkiye konsorsiyomunun Ana yürütücüsü (Lead PI) olarak görev alacak. Türkiye konsorsiyomundaki paydaşlar GTÜ, Özyeğin Üniversitesi, Turkcell, Havelsan, İstlink, Hyperion, ve tazi üniversite ve şirketlerden oluşacak. Diğer yandan, Qatar Konsorsiyomundaki paydaşlar arasında ise Hamad Bin Khalifa University, Texas A&M University-Qatar ve Informatica Qatar yer alacak. QNRF fonları, dünya çapında en prestijli proje fonları arasında yer almaktadır.

PROJE KAPSAMINDA BİRÇOK ÇALIŞMA
Proje kapsamında akıllı şehirlerin güvenliğini sağlamak amacıyla akıllı kamu güvenliği platformu geliştirilecek. Geliştirilecek bu platformda Yapay Zeka ve 5G teknolojileri kullanılarak şehirlerde kalabalık tespiti, kalabalığın davranış analizi ve kalabalığın doğru ve etkin bir şekilde bilgilendirme, yönlendirme ve yönetimi sağlanması amaçlanıyor. Projede farklı sensörlerden (CCTV, resim, IoT, termal kameralar, vs.)  alınan veriler 5G ağ altyapısı ile toplanarak yapay zeka yazılımları ile işlenerek olay tespiti yapılıp ilgili bilgilendirme oluşturulup 5G Hücresel Yayın (Cell Broadcast) yöntemiyle kalabalıktaki mobil cihaz kullanıcılarına acil durum mesajları iletilerek kalabalıktaki insanlara bilgilendirme ve yönlendirme yapılacak. Proje çıktısının felaketler, ulusal güvenliği tehdit eden durumlar, salgın, büyük organizasyonlar (Dünya Kupası, Konserler, vs.), vb. gibi acil durumlarda kullanılması hedefleniyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum