"Gümrük kanunu çok eksik kaldı"

CHP Kocaeli Milletvekili ve Sanayi Komisyonu Sözcüsü Tahsin Tarhan, dün TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaşan Gümrük Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin maddelere dair açıklamalarda bulundu.

"Gümrük kanunu çok eksik kaldı"
25 Ekim 2019 - 13:53

Yatırımı, üretimi teşvik edici düzenlemeler yapılabileceğini ancak dün yasalaşan teklifte bunlarla ilgili bir önlem olmadığını ifade eden Tarhan, “Zar zor yurt dışından ham madde getirmeye çalışan sanayicinin işini kolaylaştıracak bir düzenleme yok” dedi. Yasalaşan kanun değişikliği ile ilgili eksikliklere dikkat çeken Tarhan, “Bu Teklif Grup Sözcüsü olduğum Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’na geldi. Orada da ifade ettik. Kanun teklifi hazırlanırken sektörün, sivil toplum örgütlerinin, İthalat ve ihracat yapan firmaların, ilgili derneklerin, konuyla ilgili bileşenlerin görüşleri alınmalıydı. Ancak komisyon aşamasında biz bu görüşlere başvurana kadar, ilgili bileşenler konudan habersizdi. Gümrüklerde çalışan ve buradan hizmet alan her kesimde sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Maalesef bu kanunda o sıkıntıların çözümü yok” dedi.

"TİCARETE KATKI SUNMUYOR"
Yapılan düzenlemelerle ekonomiye katkı sağlanamayacağını ve gümrük kapılarında yaşanan sorunların çözülemeyeceğini ifade eden CHP'li Tarhan, "Değişiklik yapılan Gümrük Kanunu, uluslararası ticarete katkı sunmuyor, kaçakçılıkla mücadelece caydırıcı herhangi bir düzenleme yapmıyor, ihracatı artıracak ya da ithalatı düşürecek, sanayiyi geliştirecek, üretimi artıracak herhangi bir önlem göremedik. Bunların hiçbiri olmayacak" açıklamasında bulundu.

"GÜNÜ KURTARAN DÜZENLEMELER VAR"
Teklifin daha çok günü kurtarmaya yönelik düzenlemeler içerdiğini belirten Tarhan, “Kanunla bazı kolaylıklar sağlanmaya çalışılmış. Mesela serbest dolaşıma sokulacak eşya ve gümrük vergilerinden Savunma Sanayii Başkanlığı da muaf tutulacak. Gümrük muhafaza memurlarının görevli iken sahip oldukları harçsız silah ruhsatı hakkına, emekliliklerinde de sahip olmaları sağlanıyor. Bununla birlikte, gümrük bölgesine gelen eşyanın beyan edilenden farklı çıkması durumunda verilecek cezalar yeniden düzenlenmiş. Bu düzenlemede iyi niyetli ve art niyetli filler arasında bir ayrım yok. Farklı çıkan eşyanın niteliğine göre ayrım yapılmış ve kısmi olarak birtakım kolaylıklar getirilmiş.

"HAK İHLALLERİNE ÇOK AÇIK MADDE"
Ayrıca hali hazırda zaten zor bir iş yürüten Gümrük Müşavirleri ve Müşavir Yardımcılarının izin belgeleri ile ilgili yeni bir düzenleme getiriliyor. Bakanlık müfettişlerinin “gerekli görmesi halinde” izin belgelerine el konabilecek. Bu hak ihlallerine çok açık bir madde” dedi. Kanunun bu şekliyle çözüm getirmediğini ifade eden Tarhan “Bir süre sonra, pek çok kanunda örneğini yaşadığımız gibi, bu kanunda da alelacele yaptığı düzenlemeleri yamalamak için yeni bir tasarıyla gelecektir” diyerek açıklamasını sonlandırdı. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum