Reklam
Reklam

Gürdamar, o kuruma 80 milyonluk arazisini bağışladı

Hayırsever kişiliğiyle bilinen ve sevilen Şen Piliç’in sahibi Haşim Gürdamar’dan yeni bir bağış haberi geldi. Gürdamar, Çayırova’da bulunan 80 milyon lira değerindeki 26 bin metrekare arazisini Darüşşafaka’ya bağışlayarak gönüllerde taht kurdu.

Gürdamar, o kuruma 80 milyonluk arazisini bağışladı
06 Mart 2021 - 14:46
Beyaz et sektörünün önde gelen firmaları arasında bulunan Şen Piliç’in sahibi Haşim Gürdamar’dan Darüşşafaka’ya 80 milyonluk arazi bağışı. Söz konusu arazinin bağışı ise Çayırova’dan yapıldı. Osmanlı imparatorluğu döneminde Sultan Abdülaziz Han’ın fermanıyla İstanbul’da kurulan ve ‘Şefkat yuvası’ anlamına gelen Darüşşafaka Cemiyeti’ne Çayırova’da bulunan 80 milyon lira değerindeki 26 bin metrekare arazisini bağışlayan hayırsever iş insanı Gürdamar bir kez daha gönüllerde taht kurdu. 

HER YIL 50 ÇOCUK OKUTULACAK
Babası veya annesi hayatta olmayan, ya da maddi olanakları yetersiz yetenekli çocukları bünyesinde yetiştirerek onlara uluslararası standartlarda eğitim fırsatı sunan Darüşşafaka Cemiyeti’ne 80 milyonluk ciddi bir katkı sunan Gürdamar, Cumhuriyet sayesinde kazandıklarını Atatürkçü ve Cumhuriyetçi nesiller yetiştiren Darüşşafaka’ya bağışlamanın görevi olduğunu söyledi. Gündamar’a teşekkür bir borç bildiklerini kaydeden Darüşşafaka Cemiyeti Başkanı Tayfun Öktem, “Bizim için en büyük ikramiye bize duyulan güven. Anaparaya hiç dokunulmayıp, kurulan fonla her yıl 50 çocuk okutulacak” dedi.

HAŞİM GÜRDAMAR KİMDİR?
Haşim Gürdamar 1932 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Apçağa köyünde Ümmügülsüm-Ali çiftinin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Birinci Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı derken cephelerde 12 yıl gönüllü savaştı. Haşim Gürdamar’ın babası 45 yaşında vefat etti. 5 yetimle kalan Gürdamar’ın annesi 1942’de bir umut İstanbul’a göç etti. Haşim Gürdamar’ın ağabeyleri bakkal-kasap çıraklığı yapıp, onu okuttu. Üniversiteyi bırakın ve ailede ilkokul diploması bile yokken İTÜ İnşaat Mühendisliği’ni bitiren Haşim Gürdamar bir süre mesleğini icra ettikten sonra 1978’de Şen Piliç’i kurdu.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum