Her yıl okul çocuklarına check-up yaptırılmalı

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Fatma Ela Tahmaz, çocukların anasınıfına başlangıcından itibaren her sene doktor kontrolünden geçmesi ve eksik aşılarının yapılmasının önemine dikkat çekiyor.

Her yıl okul çocuklarına check-up yaptırılmalı
20 Eylül 2019 - 10:06

Fark edilmeyen sağlık sorunları çocukların okul başarısını ve geleceğini etkileyebiliyor. Çocukları hastalıklardan koruyan aşıların zamanında ve eksiksiz yapılması büyük önem taşıyor. Bu noktada okul öncesi muayenede aşılarının yapılması önemli bir fırsat olarak kabul ediliyor. Okul çağı çocuklarının her sene ayrıntılı bir muayeneden geçmeleri gerekiyor. Yapılan bu muayeneler çocukların sağlığı ve okulla ilgili ortaya çıkabilecek sorunları önceden belirleyip çözüme kavuşturulmasını sağlıyor.  

KARMA AŞILAR BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Özellikle 4 yaşındaki karma aşı tekrarlarının yapılması önem teşkil ediyor. Difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, suçiçeği, meningokok ve grip gibi aşılarının okul öncesinde yapılması gerekli çünkü bu hastalıklar özellikle çocuklar arasında salgınlara ve büyük problemlere yol açabiliyor. Aşılar bazı bulaşıcı hastalıklar için çocuklarda bağışıklık sağlayıp hastalıkların yayılmasını önlüyor. Bahsedilen tüm bu aşılar da okullardaki salgınları büyük ölçüde engelliyor.  

FİZİK MUAYENESİNİ İHMAL ETMEYİN
Okul çocuklarını, özellikle de okul başlamadan önce çocuk hekimine götürüp önce detaylı bir fizik muayenesi yaptırmak gerekiyor. Çocukların her yıl göz, diş, kulak, burun, boğaz ve işitme muayenelerinin ihmal edilmemesi oldukça önemli. Bu alanlardaki herhangi bir problem çocuğun okul başarısını ciddi oranda etkiliyor. Tahtayı görmeyen, duyma güçlüğü olan veya diş ağrısı çeken çocuk okulda başarılı olamıyor. Bu nedenle her yıl okul öncesi check-up yaptırmak sene içinde çıkacak rahatsızlıkların önemli bir kısmının önlenmesine yardımcı oluyor. Özellikle okul öncesi check-up’ın anasınıfına başlangıç yaşında yapılması öneriliyor. Anasınıfına normal başlama yaşı 4 olmasına rağmen, 2-3 yaşında kreşe başlayacak olan çocuklara da aynı muayenenin yapılması gerekiyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum