Reklam
Reklam

İki doz aşılı temaslı sayılmayacak

Sağlık Bakanlığından karantina uygulamasına yönelik yeni açıklama geldi. Alınan bilgiye göre iki doz aşısını yaptırmış ya da son 6 ay içerisinde  Kovid-19 geçirmiş kişiler pozitif temaslı gözükmeyecek.

İki doz aşılı temaslı sayılmayacak
21 Eylül 2021 - 14:28 - Güncelleme: 21 Eylül 2021 - 14:50

"Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon" rehberine göre, en az iki doz Kovid-19 aşısı yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek.

TESTİ 5. GÜN NEGATİF ÇIKANLAR

Testi negatif çıkarsa, sistemdeki kaydı 6'ncı günde sonlandırılacak, izolasyona alınmayacak ve HES kodu riskli duruma gelmeyecek. Ancak bu kişiler, 14 gün boyunca semptomlarını takip edecek ve 14'üncü günün sonuna kadar 65 yaş üzeri veya immünsüpresif kişiler ile bakımevi ve huzurevinde kalanlar gibi Kovid-19 açısından riskli gruplara bakım veremeyecek.

VARYANTLAR İLE İLGİLİGÜNCELLEMELER
Dünya Sağlık Örgütünce "endişe verici varyant" olarak tanımlanan "Beta", "Gama" ve "Delta" ile Sağlık Bakanlığınca "tehdit edici varyant" olarak tanımlanan varyantların saptanması durumunda izolasyon süresi 14 gün olacak.

Bu kişilerin izolasyonu 14'üncü günün sonunda test yapılmaksızın sonlandırılacak. Bu kişilere, izolasyonun erken sonlandırılması için PCR testi yapılmayacak.


 


YORUMLAR

  • 0 Yorum