İMES OSB'de ileri mühendislik merkezinin temelleri atıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Temel Atma Töreni'ne katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Varank, “Bu merkezin hayata geçmesiyle, sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı iş gücünü yetiştirmek üzere yılda 2 bin kişiye uygulamalı eğitimler verilecek” dedi.

İMES OSB'de ileri mühendislik merkezinin temelleri atıldı
23 Temmuz 2020 - 09:48 - Güncelleme: 23 Temmuz 2020 - 11:23

Dün bölgemizde birçok program gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın son durağı İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi Temel Atma Töreni oldu. Merkezin açılış törenine Koceli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Tahir Büyükakın, GTÜ Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, Kocaeli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Küçükay ve protokol üyeleri katılım gösterdi. İMES OSB Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi’nde bakanlığa bağlı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini yürüten Doğu Marmara Kalkınma Ajansının (MARKA) 10 milyon TL’lik finansman desteği ile yılda 2 bin kişi uygulamalı eğitim alacak. Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezinin temelini atan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Gençleri sanayi sektörüne yönlendirmeyi, bu alanda yetiştirmeyi de son derece önemsiyoruz. Merkezde, üniversite-sanayi iş birliği projeleri hayata geçecek. 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak” dedi.
 
“KOCAELİ, BİLİM, SANAYİ VE TEKNOLOJİ ÜSSÜ”
Vali Yavuz, Kocaeli’nin bilim, sanayi ve teknoloji üssü olduğunu kaydederek, “Bu anlamda hükümetimizin, sanayicimizin yanında olduğuna şahitlik ediyoruz. Rekabetçilik, yenilikçilik ve elbette dünya ile yarışan Türkiye için de nitelikli eleman yetiştirme ihtiyacını da gidermemiz gerekiyor” ifadesini kullandı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, sanayinin gücünü görmekten, yeni tesislerin açılışını yapmaktan büyük gurur duyduklarını söyledi. İMES Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Küçükay, OSB’nin yüzde 80 doluluk oranına ulaştığını belirterek, “İstihdamımız 8 bin 350. Türkiye’de, doluluk ve istihdam sayısı ile en iyi makine kümesiyiz” dedi. Protokol üyelerinin konuşmaları sonrasında söz alan Bakan Varank, şunları dile getirdi;
 


“İNOVASYONA YATIRIM”
“Küresel rekabette vazgeçilmez bir oyuncu olmanın yolu, inovasyona yatırım yapmaktan geçiyor. Buradan hareketle ülkemizin yarınlarını şekillendirecek teknoloji üssünü Kocaeli’ne, Bilişim Vadisine konumlandırdık. Türkiye’nin Otomobilinin ön gösterim araçlarını burada halkımızın beğenisine sunmuştuk. Aralık ayından bu yana vadiye olan firma başvurularında yüzde 50’lik bir artış görülüyor. Yerleşik firma sayısı 79’dan 112’ye çıktı. Otomotiv sektörüne hizmet veren uluslararası teknoloji şirketleri için burası bir cazibe merkezi olmaya başladı. Otomotiv endüstrisinde önemli bir konuma sahip “EDAG” vadide yerini aldı. Yine uluslararası şirketlerden “FEV” ile sözleşme imzalandı. Bu şirket genişleme planları için Bilişim Vadisi’ni düşünüyor.
 
“2 BİN KİŞİYE UYGULAMALI EĞİTİM”
Temellerini bugün atacağımız Uygulamalı İleri Mühendislik Mükemmeliyet Merkezi bu açıdan kritik bir öneme sahip. 16 milyon liralık projenin 10 milyon lirası kalkınma ajansımızca finanse edilecek. Bu merkezin hayata geçmesiyle sanayinin ihtiyaç duyduğu vasıflı iş gücünü yetiştirmek üzere yılda 2 bin kişiye uygulamalı eğitimler verilecek, üniversite-sanayi iş birliği projeleri hayata geçecek, çevre OSB’leri de dahil ettiğimizde 3 bine yakın firmanın yenilikçi ürün geliştirme kapasitesi artacak.
 
“YETKİNLİKLER ÇEŞİTLENECEK”
Yalın üretim ve verimlilik konularında firmalara danışmanlık desteği verilecek, Ar-Ge yapmak isteyen işletmeler, merkezin sahip olduğu tasarım ve ileri mühendislik programlarından yararlanabilecek. Firmalar ayrıca bu merkezin prototipleme, imalat, test ve ölçüm imkânlarından da faydalanabilecek. Böylece hem beşeri sermayenin hem de çevre OSB’lerdeki firmaların yetkinlikleri çeşitlenerek gelişecek.” Konuşmaların ardından, Bakan Varank ve beraberindekiler butona basarak merkezin temeline ilk harcı attı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum