İnternet dolandırıcılarına operasyon!

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü dolandırıcılık operasyonunda 8 şahıs gözaltına alındı.

İnternet dolandırıcılarına operasyon!
09 Ekim 2019 - 15:25 - Güncelleme: 09 Ekim 2019 - 15:51

Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatıyla harekete geçen Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele polisleri, Kocaeli merkezli operasyonda Akbank T.A.Ş, Yapı ve Kredi A.Ş ve TC Ziraat Bankası A.Ş.’nin internet sitesine ara yüz ve görünümlü olarak bire bir benzeyen sahte internet sitesi oluşturarak dolandırıcılık yapan şahısları kıskıvrak yakaladı.

SAHTE İNTERNET SİTELERİ OLUŞTURMUŞLAR
Gebze Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan elde edilen bilgilere göre, internet üzerinden banka müşterilerini dolandıranlara yönelik çalışma başlatıldı. Çalışmalar kapsamında, adı geçen bankalar adına sahte internet sitesi oluşturup, banka şubesine erişim sağlamaya çalışan ve hesapta bulunan paraları ile birlikte çalıştıkları şahısların banka hesaplarına, GSM numaralarına cebe havale yöntemi ile gönderen ve ATM’lerden çeken, şüpheli şahısların cep telefonlarına yüklü olan programları aracılığıyla da QR kod yöntemi ile paraları çekerek nakde çevirdikleri tespit edildi.

8 GÖZALTI VAR
Konuyla ilgili Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele polisleri, Kocaeli merkezli Adana ve İstanbul’da yaptıkları eş zamanlı operasyon kapsamında F.A (1999), M.İ.S (2000), İ.B.Ş.(1999), O.Ö (1999), Y.T. (1999), T.E(2001), T.A (2000) ve M.T(1999) isimli şahısları, bilişim sistemleri aracılığıyla nitelikli hırsız, nitelikli dolandırıcılık, banka ve kredi kartlarının kötüye kullanılması ve suç gelirlerinin aklanması suçları kapsamında yakalayarak gözaltına aldı. Operasyon kapsamında şüpheli şahısların ikametlerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, cep telefonu, silah ve suç unsurlarına el konuldu. Savcılık tarafından yapılan açıklamada şahısların işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Kocaeli polisi şahısların suç unsurlarına el koydu.

 


YORUMLAR

  • 0 Yorum