İŞKUR Gebze 2019'da 25 bin kişiye iş buldu

İŞKUR Gebze Şube Müdürü Nurullah Karataş, Türkiye sanayisinin kalbi olan Gebze’de 2019 yılında hayata geçirdikleri çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

İŞKUR Gebze 2019'da 25 bin kişiye iş buldu
13 Şubat 2020 - 11:49

2019 yılında 25 bin 524 kişiye iş bulduklarını, Türk ekonomisinin can damarı olarak adlandırılan Gebze’de İŞKUR Şube Müdürlüğü görevini yürüten Nurullah Karataş, yıl içerisinde İşsizlik Sigortası ve çeşitli projelerle 200 milyon TL harcama yaptıklarını söyledi ve hayata geçirdikleri çalışmalar ile projeler hakkında bilgi verdi. Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Karataş, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği çerçevesinde 2019 yılı içerisinde toplamda 25 bin 524 iş arayanın işe yerleştirilmesine aracılık ettiklerini beyan etti. Karataş yaptığı açıklamada şunları belirtti; “Aktif işgücü hizmetleri çerçevesinde, kuruma kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim edinmeleri ve teorik eğitimini aldıkları mesleklerde pratik çalışmanın içinde olması, çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla en az 2 çalışanı olan özel sektör işyerleri ile düzenlenen programlardan katılımcının günlük harçlık ve sigorta primlerini İŞKUR’un karşıladığı İşbaşı Eğitim Programı uygulamasında muhtelif işyerleri ile yapılan sözleşmelerle 5 bin 56 katılımcının dahil edilmiş olduğu en az yüzde 50 istihdam garantili programların açıldığı ayrıca, 162 kişiye yönelik İstihdam Garantili Meslek Kursu açtık.”

“824 KURSİYERE EĞİTİM VERİLDİ”
Yapılan eğitim çalışmaları ile ilgili açıklamalarda bulunan Karataş, “Halk Eğitim Müdürlükleri, KOMEK ile iş birliği yapılarak Mesleki Eğitim Kurslarını açmaya devam ettiklerini, ayrıca Gebze Ticaret Odası ile yapılan protokol çerçevesinde girişimcilik kursularının açıldığını ve yıl sonuna kadar 824 kursiyere eğitim verildiğini söyledi. Karataş, “2019 yılı içerisinde Toplum Yararına Program kapsamında kaymakamlıklara, belediyelere,  ilçe milli eğitim müdürlüklerine, müftülüklere, Tohum Sertifikasyon Test Müdürlüğü ve Gebze Teknik Üniversitesi’ne çalıştırılmak üzere personel verilmiştir” dedi.

“5 MİLYON 896 BİN 80 TL ÖDENDİ”
Karataş açıklamasının devamında şunları aktardı; “2019 yılı içerisinde işsizlik ödeneği için başvuran 30 bin 83 kişiden hak sahibi olduğu belirlenen 11 bin 176 kişiye işsizlik ödeneği bağlanmış ve bunlara toplam 140 milyon 584 bin TL işsizlik maaşı ödenmiş, bunun yanı sıra, kapanan işyerlerinden ücretlerini alamayan bin 227 kişiye Ücret Garanti Fonundan (ÜGF) 6 milyon 137 bin 840 TL ve Doğum Sonrası Yarı Zamanlı Çalışma Ödeneği (YÇÖ) 384 anneye 381 bin 148 TL tutarında maddi destek sağlanmıştır. Ayrıca, “Dışsal Zorlayıcı Etkenler” ile zor duruma düşen firmalara Kısa Çalışma Ödeneği almaya hak kazanan 38 firma çalışanına 5 milyon 896 bin 80 TL ödendi.

“60 BİN 535 KİŞİ İŞ ARIYOR”
Söz konusu, işbaşı eğitim programı, toplum yararına program, girişimcilik eğitim programları ve kurslar için toplam 47 milyon TL harcama yapıldı. İşsizlik Sigortası işlemleri için 153 milyon 3 bin TL olmak üzere toplam 200 milyon 3 bin TL destek verildi. Gebze, Çayırova, Darıca ilçelerinden oluşan sorumluluk bölgesinin, büyük bir sanayi havzası oluşturmasından dolayı işgücü piyasasının büyüklüğü ve işlem hacmi bakımından ülkemizin en büyük illeri arasında yer alıyor ve hizmet merkezimizde 2019 ayı sonu itibari ile kayıtlı iş arayan kişi sayısının 60 bin 535 olurken, bunlardan 25 bin 953’ünün işsiz olarak iş arayanlar. İlçemiz, iş imkânlarından dolayı ülkemizin diğer bölgelerinden devamlı göç almaktadır. Hızlı göçe rağmen, hizmet merkezimiz özellikle mesleki belgeye sahip olmayan işsizlerin meslek sahibi olması, mesleki belgeye sahip olanlara da aracılık ederek işsizliğin azaltılması çabaları çerçevesinde, istihdamın geliştirilmesine katkı verebilecek kamu veya özel sektör kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yolları arayarak işsizliğe çözüm yolları üretiyoruz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum