İşte CHP'li başkanların il konusundaki görüşleri

CHP Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan ve Haydar Akar’ın, Gebze’nin il olmasına ilişkin TBMM’ye kanun teklifi sunmasıyla birlikte kentin gündemi tekrar Gebze’nin il olması oldu.

İşte CHP'li başkanların il konusundaki görüşleri
29 Haziran 2020 - 12:05

Gebze’nin yıllardır hayali olan ancak uzun süredir gerçekçi adımlar atılması noktasında sıkıntılar yaşanan Gebze’nin il olma konusu, tekrar gündeme geldi. CHP Kocaeli Milletvekilleri Tahsin Tarhan ile Haydar Akar hazırladıkları kanun teklifini meclise sunarak Gebze’nin il olmasını önerdi. Sanayinin ve teknolojinin kalbi olan ve sahip olduklarıyla birçok ilden daha üstün konumda bulunan Gebze’nin il olması, bölge sakinleri tarafından da destek görüyor. Bölgemizin CHP’li ilçe başkanları gazetemize yaptıkları açıklamalarda, Gebze’nin il olmasının şart olduğunu ve bu konuda kentin her kesiminin destek sunması gerektiğini açıkladılar. İlçe başkanlarının demeçleri şu şekilde;
 
“İL OLMAYI SONUNA KADAR HAK EDİYOR”
CHP Gebze İlçe Başkanı Gökhan Orhan; “Biz, uzun zamandır Gebze’nin il olması için mücadele ediyoruz. Vekillerimiz de sağ olsunlar bu konuda bize ön ayak oldular. Gebze, emeğin ve alın terinin başkenti olarak il olmayı sonuna kadar hak ediyor. Hatta Gebze bölgesi nüfus olarak da büyükşehirli il o olma statüsüne ulaşmış durumda. Gebze bölgesinde ilçe olabilecek büyüklükte mahallelerimiz var. Artık Gebze’nin kendi iradesini eline alması gerek, biz yönetim kurulumuzla değerlendirme yaptıktan sonra program çerçevesinde Gebze protokolünü ziyaret ederek, Gebze’nin il olması için desteklerini isteyeceğiz ve bu konuda görüşmeler gerçekleştireceğiz.”
 
“TÜM KENTİN SAHİP ÇIKMASI GEREK”
CHP Darıca İlçe Başkanı Gökhan Aktaş; “Gebze’nin il olması ilk defa gündeme getirilen bir konu değil ancak bunun sıcak tutulması önemli. Gebze’nin İzmit ve İstanbul’un arka bahçesi olarak görülmesi durumunun değişmesi gerekiyor. Gebze dediğiniz zaman, sadece 40 mahalle değil, Darıca’sı, Çayırova’sı, Dilovası hatta Hereke’siyle bir bütün ve buradaki vatandaşlar buna buna olumlu reaksiyon veriyor. Herkes bu konuda elini taşın altına sokması şart. Burada bir kamu yararı var, bir doğru var ve tüm siyasi partilerin, kentin tüm bileşenlerinin buna sahip çıkması gerekiyor.”
 
“HER TÜRLÜ DESTEĞE HAZIRIZ”
CHP Çayırova İlçe Başkanı Cihan Soyluçiçek; “Nüfusu birçok ilden büyük olan Gebze’nin artık hakkının teslim edilmesi gerek. Gebze’nin gelirinin artık Gebze bölgesine yansıması şart. Örneğin 130 bin nüfuslu Çayırova’da hala bir hastane yok. Bu bölge katma değer üretmede Türkiye’de öncü ama 2. sınıf muamele görüyor. Gebze’nin buradan yönetilmesi gerek ve il olması şart. 30 bin, 40 bin nüfusa sahip birçok ilçeden büyük mahallelerimiz var. Gebze’nin yıllardır hakkı olan 82 plakanın artık verilmesi gerekiyor. Bu konuda CHP Çayırova olarak üzerimize düşen her türlü desteği vermeye ve her türlü platformda yer almaya hazırız.”
 
“HER İNSANA SAYISIZ FAYDASI OLACAK”
CHP Dilovası İlçe Başkanı Kerem Aydemir; “Gebze’mizin il olması gerekmektedir. Kocaeli Vekillerimiz Sayın Haydar Akar ve Sayın Tahsin Tarhan’ın TBMM’ne sundukları Gebze’nin il olması yasa teklifi bir partinin veya siyasi görüşünün beklentisini değil, Gebze’de yaşayan 750 bin insanımızın beklentisini yansıtmaktadır. Bu teklife Kocaeli’nin 13 vekilinin de imza atarak destek vermesini bekliyoruz. Gebze il olursa bölgemize ve burada yaşayan her insanımıza sayısız faydaları olacaktır. Gebze il olsun diyoruz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum