İşte uyulması gereken kurallar

Koronavirüs salgını nedeniyle ibadete kapatılan camiler, normalleşme süreci kapsamında bu hafta cuma namazıyla yeniden ibadete açılacak. Alınan tedbirler çerçevesinde; camilerde abdest alınmayacak, maske takılacak, evden seccade ile gelinecek ve sosyal mesafeye dikkat edilecek.

İşte uyulması gereken kurallar
27 Mayıs 2020 - 20:31 - Güncelleme: 27 Mayıs 2020 - 20:36

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla Türkiye'de camilerde cemaatle namaz kılmak yasaklanmıştı. Salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte geçilen normalleşme sürecinde alınan bazı tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmesi kararı alındı. Camilerde cemaatle namaz kılınması da bu kararlar arasında yer alıyor.
 
CAMİLER 29 MAYIS'TA İBADETE AÇILACAK
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde videokonferans yöntemiyle gerçekleşen Kabine Toplantısı'nın ardından, camilerin 29 Mayıs'ta yeniden ibadete açılacağını duyurmuştu. Erdoğan; sadece öğle, ikindi ve cuma namazlarının camilerde cemaatle kılınabileceği kararı alındığını ifade etmişti.
 
UYULMASI GEREKEN KURALLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması ve İçişleri Bakanlığı'nın konuyla ilgili genelge yayınlamasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı, koronavirüs sürecinde camilerde uyulması gereken kuralları sıralı bir şekilde hazırladı. Buna göre; Camilerde abdest alınmayacak, maske takılacak, evden seccade ile gelinecek, mesafeye dikkat edilecek, musafaha ve tokalaşma yapılmayacak ve hasta olanların ibadetlerini evde yapması istenecek.


GEBZE’DE CAMİLER
CUMA NAMAZI İÇİN HAZIR

Bu arada Gebze Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü bu hafta belirlenen camilerin bahçelerinde Cuma namazı kılınacağı için cami bahçelerinde temizlik ve dezenfekte çalışmaları gerçekleştirdi. Ekipler, vatandaşların steril bir ortamda özledikleri Cuma namazını cemaatle birlikte kılabilmeleri için tüm camilerin bahçelerini özel solüsyonlu sabunlu suyla yıkadı. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum